در صحنه بین‌الملل چنین تصور می‌شد که چشم‌انداز روشنی برای پایان دادن به جنگ ایران و عراق وجود ندارد و چنین نتیجه‌گیری شده بود که یک تغییر موازنه نظامی در جنگ به نفع عراق، شرط اساسی برای پایان جنگ بوده و لذا تمامی تلاش‌ها برای حمایت و تجهیز صدام برای برتری در برابر ایران توسط قدرت‌های بزرگ انجام می‌شد.

مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در پرونده‌ای ویژه به واکاوی عملیات کربلای ۴ پرداخته است.

حالا دیگر جنگ نارنجک‌ها شروع شده بود. نارنجک‌ها را داخل سنگر‌ها می‌انداختیم و چند ثانیه بعد؛ انفجار و سنگر خفه می‌شد. دو نفر از بچه‌ها پشت سر من می‌آمدند و نارنجک‌ها را به من می‌رساندند. سنگر به سنگر پاکسازی می‌کردیم و جلو می‌رفتیم. همین حین دیدم دو نفر از رو‌به‌رو می‌آیند و با لهجه غلیظ عربی الله‌اکبر می‌گویند. حدس زدم عراقی هستند. سریع خودم را داخل یک سنگر انداختم، اما دو عراقی که گویا کماندو بودند با واکنشی بسیار سریع نارنجک‌های‌شان را به سمت ما پرتاب کردند و دو نفر همراهم به شهادت رسیدند

در منطقه تنگه حاجیان درگیری زیاد بود. تنگه حاجیان بین سرپل‌ذهاب و گیلان‌غرب قرار دارد و در اختیار دشمن بود. مقاومت رزمندگان در این منطقه مؤثر واقع شد و سبب شد نیرو‌ها چند عملیات کوچک انجام دهند و بتوانند تنگه حاجیان را آزاد کنند و روی ارتفاعاتش مستقر شدند و همین زمینه‌ای برای انجام یک عملیات بزرگ‌تر به نام مطلع‌الفجر شد

حاج قاسم مرد عمل بود و همراه نیروهایش تا جلو می‌رفت. انسان بسیار بامحبتی بود و در همان جوانی به یکسری اصول و فرمان‌های حضرت امام معتقد بود. حاج‌قاسم خیلی انسان عجیبی بود. ابهتی داشت و مستقیم در صورت افراد نگاه نمی‌کرد

فرمانده لشکر ۱۰ سیدالشهداء بخشی از خاطرات شکل‌گیری این لشکر در دفاع مقدس و رشادت‌های رزمندگان مخلص این لشکر را بازگو کرد و گفت: چگونه می‌توان عظمت فرزندان کرج در دفاع مقدس را به تماشا نشست.

چهار سال پیش حاج احمد غلامی از فرماندهان لشکر ۲۷ محمدرسول الله (ص) و لشکر ۱۰ سیدالشهدا بعد از ۱۰ روز که در کما به سر می‌برد، به یاران شهیدش پیوست.

هدف از انجام عملیات «والفجر ۳»، آزادسازی شهر مهران از زیر دید و تیررس دشمن، ایجاد سهولت در برقراری ارتباط شهر‌های دهلران به مهران و نیز ایلام به مهران و تحمیل خطوط پدافند به دشمن و کشاندن او از ارتفاعات به دشت بود که بر این اساس، این عملیات در سه محور زالوآب و نمه‌کلان‌بو ـ دشت مهران ـ قلاویزان طراحی شد.

منافقین کوردل با شکست سهمگین و مفتضحانه در عملیات مرصاد کینه و بغضی عمیق از شهید صیاد شیرازی بر دل گرفتند و سرانجام در سپیده‌دم ۲۱ فروردین‌ سال ۱۳۷۸ وی را به شهادت رساندند.

۲۹ تیر ماه سال ۱۳۶۲ روزی بود که رزمندگان اسلام با اجرای عملیات والفجر ۲، مناطق غربی کشور را از لوث وجود گروه‌های معاند و ضدانقلاب پاک کردند.

ساعتی بعد یکی از راننده‌ها که حسابی خسته بود از حال رفت و از بالای لودر نقش زمین شد. کسی نبود جای او را پر کند. بچه ها جمع شدند دور او و آب به صورتش زدند.

شهید همت در عملیات خیبر و شکستن خط دشمن کاری کرد کارستان. بی‌دلیل به شهید همت سردار خیبر نمی‌گویند. بی‌جهت شهید خرازی دست راستش را در طلاییه جا نگذاشت. این عملیات در سطح فرماندهان لشکر، شهید ‌داد.

یادداشت

فرهنگ و هنر

cache/resized/4eea4c0a1cfb5919fa7af82b3078b2c6.jpg
کتاب «مسجد رهبر»؛ تاریخ شفاهی مسجد کرامت، از ...
cache/resized/ac9f6625bec2a9e5c6e43a869e34eb6d.jpg
کتاب «سیلمانی‌ها»؛ روایت‌هایی از بازتاب شهادت حاج ...
cache/resized/89ab430a98edae2248ce4865e4afd10d.jpg
«فخر ایران»، مجموعه اشعار شاعران در مدح و رثای ...
cache/resized/e65ae5f95220aa3db1b1a3a9b7ccdb08.jpg
برش‌هایی از خاطرات شهید حاج قاسم سلیمانی در قالب ...
cache/resized/84edc737a3989eb5db9894c3f8b4015c.jpg
«محسن... محسن... قاسم.» سروده‌ سینا دلشادی، ...
cache/resized/7b33a22cca00953ec19a469b81dda9cf.jpg
سالنامه یادگار ۱۴۰۰ مزین به عکس و خاطرات زیبا از ...
cache/resized/b7d468f6005f94ce2eb3f5d69897d6c6.jpg
نخستین کتاب درباره وقایع‌نگاری رخدادهای بعد از ...
cache/resized/6a2629fe427eb0246de8c82069d56c54.jpg
کتابچه «مجلس تراز انقلاب اسلامی در کلام مقام معظم ...
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Patterns for Boxed Version
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family