چاپ کردن این صفحه

یادداشت| تفکر بسیجی محور اصلی توسعه همه‌جانبه کشور

چهارشنبه, 05 آذر 1399 20:29 اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

در ابتدا همه فکر میکردند بسیج کاربردش نظامی است و شبیه نیروهای شبه نظامی و چریکی در سایر کشورهاست اما بسیج در طول این چهل و یک سال گذشته نشان داد یک نیروی منحصر به فرد است که هیچ نمونه ای ندارد و بسیج یک تفکر است یک مکتب است که خصوصیت بارزش بهرهگیری از ظرفیت بالقوه جوانان با توجه به نیازها و مقتضیات زمان است.

 

به گزارش خط هشت از بندرعباس، پرویز سالاری مدیر دفتر سازمان دیده‌بان شفافیت و عدالت در استان هرمزگان در یادداشتی به بیان اهمیت نقش بسیج در توسعه کشور پرداخته است.

با تبریک میلاد مسعود امام حسن عسکری (ع)، پنجم آذر سالروز تشکیل بسیج، یادآور بزرگترین و عزیزترین نهادی است که به تعبیر حضرت امام خمینی (ره) تشکیل آن از الطاف جلیه خداوند تبارک و تعالی و شجره طیبه و درخت تناوری که شکوفه های آن بوی بهار وصل و طراوت یقین حدیث عشق میدهد و به تعبیر مقام معظم رهبری بسیج حقیقتی شبیه افسانه هاست که برای جوانان شورآفرین، برای مردم امید آفرین و برای دشمنان بیمآفرین است.

بسیجی همانطور که بارها در منظومه فکری امام راحل و رهبر فرزانه انقلاب اسلامی آمده فردی است با روحیه اخلاص،ایثار، شجاعت، ایمان و معنویت در پاسخ دادن به ضرورتهای جامعه اسلامی متناسب با مقتضیات روز است.

در ابتدا همه فکر می‌کردند بسیج کاربردش نظامی است و شبیه نیروهای شبه نظامی و چریکی در سایر کشورهاست اما بسیج در طول این چهل و یک سال گذشته نشان داد یک نیروی منحصر به فرد است که هیچ نمونه ای ندارد و بسیج یک تفکر است یک مکتب است که خصوصیت بارزش بهرهگیری از ظرفیت بالقوه جوانان با توجه به نیازها و مقتضیات زمان است.

با تشکیل اقشار مختلف بسیج در عرصه های گوناگون خدمات عمومی و تخصصی انجام میدهد. یکی از دلایل پیشرفت بسیج در همه ابعاد جوانگرایی که جزء لاینفک بسیج است چرا که محور اصلی حرکت انقلاب اسلامی از بدو پیروزی تاکنون جوانان پرشور بودهاند در واقع بسیج جوانترین مجموعه سازمانی منسجم در کشور است در هر کشوری نیروی انسانی حرف آخر را میزند. خوشبختانه در سالهای اخیر بسیج روی کیفیت نیروی انسانی و ارتقاء سطح علمی در همه اقشار بسیج خوب کار کرده است که خود باعث کارآمدی بیشتر در همه عرصههای فرهنگی، علمی، اقتصادی و فنی و حرفه ای شده است بسیج بایستی براساس بیانیه گام دوم فرصتی فراهم کند که با محوریت جوانان همه جنبه های مردم سالاری دینی محقق گردد. یک ساخت تغییر نگاه و باور مسئولان است در جهت جابجایی مدیران از نفس افتاده، حذف مدیران نفوذی و فاسد و استفاده از نیروهای جوان تازه نفس جهادی است.

این خود میتواند یکی از مراحل تکمیل دولت اسلامی باشد قطعاً اگر در حوزهی منابع انسانی در همه ابعاد حرکت کنیم بسیج مسیر پایهگذاری تمدن اسلامی را هموار خواهد نمود. در همین راستا مقام معظم رهبری فرمودند: ((مردم سالاری دینی فقط شرکت در انتخابات نیست بسیج میتواند مظهر مردم سالاری دینی در همه ابعاد باشد.)) 

یکی از مهمترین ویژگیهای بسیج فراگیر بودن، غیرسیاسی و جناحی بودن آن است در همین ارتباط مقام معظم رهبری فرمودند: ((در بسیج باید طوری بسترسازی شود که هر کدام از آحاد ملت ایران بتوانند جای خود را در بسیج به راحتی پیدا کنند.))

لذا ما نیازمند سازماندهی عناصر مؤثر در جبهه انقلاب اسلامی در جهت انسجام نیروهای متعهد به انقلاب اسلامی هستیم. 

با توجه به مقتضیات زمان اکنون کارکرد بسیج سازماندهی اجتماعی نهضت روشنگری، شفاف سازی به ویژه نظارت بر عملکرد بخشهای اقتصادی، مقابله با فساد اداری، رانت خواری و ارتقاء سلامت اداری با حضور جهادی برای مقابله با اشاعه الگوهای نامتعارف در فضاهای مجازی باید این تهدید که دشمن برای استحاله جوانان استفاده میکند به عنوان یک فرصت طلایی تولید فکر و انتشار سبک زندگی ایران اسلامی در راستای اهداف انقلاب اسلامی انجام دهد.

جهادی بودن، پویایی، نشاط اجتماعی، داشتن روحیه انقلابی باعث شد بسیج کارهای بزرگی انجام دهد و نشان داد که کارهای نشده که سایر دستگاه ها نتوانستند انجام دهند انجام داده است و با تشکیل پایگاه اجتماعی در محلات در همه عرصه به ویژه در حوزه ارتقاء سلامت و مقابله با ویروس منحوس کرونا و با اجرای رزمایشهای خدمات مؤمنانه، خدمات پزشکی، فرهنگی و معیشتی روحیه نشاط و امید در جامعه افزایش داده است.  

با امید به اینکه ویژگیهای بسیج در گذر زمان از گزند نسیان و استحاله در امان بماند و رنگ و بوی مجموعه بسیج که صبغهای الهی دارد بر همه مجموعههای اجرایی و تصمیمگیری کشور سایه افکند چرا که به فرموده رهبر فرزانه انقلاب اسلامی ((فرهنگ بسیجی است که می تواند بر همه تحولات این کشور فایق بیاید و حرکت این کشور را تضمین کند.(7/9/84) ))

امروز نیز جمهوری اسلامی برای عبور از میدانهای سخت تا تحقق همه آرمانهای انقلاب اسلامی بیش از گذشته نیازمند چنین مجموعهای گرانبهاست و تنها با چنین خصوصیاتی است که میتوان اقتصاد مقاومتی را نهادینه کرد و با این نگرش میتوان در جبهه علمی گل کاشت و برای تحقق عدالت و پیشرفت گام برداشت.

یاد و خاطره همه شهدای بسیجی و بخصوص 1500 شهید استان هرمزگان گرامی باد.

 

 

منبع: فارس

خواندن 766 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)