چاپ کردن این صفحه

حاج قاسم حافظ خرمشهر در پایان جنگ

سردار «حسین معروفی» می گوید: بچه ها حتی بخشی از جاده را هم خراب می کنند تا تانک های عراقی نتوانند از آن جا عبور کنند، آنها سه روز در سخت ترین شرایط نبرد در آن جا مقاومت کردند، در حقیقت شهید حاج قاسم سلیمانی حافظ خرمشهر در پایان جنگ بود.

چهارشنبه, 13 مرداد 1400 03:24 اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

خاطراتی از سردار «حسین معروفی» فرمانده سپاه ثارالله پیرامون حاج قاسم سلیمانی را با هم مرور می کنیم:

بعد از اسارت ما بود که یک گروهان که در خط و یک دسته که به کمین فرستاده بودیم که موفق شده بودند از معرکه فرار کنند، باقی مانده بود.

اصغر پورمحمدیان جانشین گردان بچه ها را به سوی مقر جهاد یکی از عقبه های لشکر می برد؛ بچه ها به سمت جاده ی اهواز-خرمشهرحرکت می کنند زیرا هدف اصلی عراق تصرف مجدد خرمشهر بود.

عوض کهن از فرماندهان قدیمی لشکر41 ثارالله بچه ها را همراهی می کند، وی به اصغر می گوید تیربار را بذارید روی ماشین و با تیراندازی به سوی جاده حرکت کنید.

اصغر همین کار را می کند، موقعی که به نزدیک عراقی ها می رسد آن ها از ترس فرار می کنندو بچه های ما روی جدار جاده مستقر می شوند.

در تغییر مسیر به سمت چپ، حاج قاسم و مرتضی قربانی فرمانده لشکر 25 کربلا را می بیند که تنها روی خاک ریز هستند؛ حاج قاسم وقتی اصغر را می بیند سوال می کند، نیرو هم دارید؟ اصغر می گوید: یک گروهان

حاجی خیلی خوشحال می شود و دستور می دهد که بچه ها را به صورت دایره ای در یک مسافت مشخص چیده و به هیچ عنوان اجازه ندهند عراقی ها از هیچ راهی وارد جاده ی اهواز خرمشهر شوند.

واقعا تدبیر حاج قاسم که سه گردان از لشکر را در این منطقه وارد کرده بود جلوی دشمن را گرفت و باعث شد خرمشهر دوباره سقوط نکند.

بچه ها حتی بخشی از جاده را هم خراب می کنند تا تانک های عراقی نتوانند از آن جا عبور کنند، آنها سه روز در سخت ترین شرایط نبرد در آن جا مقاومت کردند.

در حقیقت شهید حاج قاسم سلیمانی حافظ خرمشهر در پایان جنگ بود.

برگرفته از کتاب «بچه های حاج قاسم»

منبع: نوید شاهد

خواندن 160 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)