«شهادت»؛ راز درک ابدیت

چهارشنبه, 23 اسفند 1402 14:35 اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

ملت‌ها و مکتب‌هایی که «شهادت» ندارند، چگونه می‌توانند ابدیت را بفهمند. چه نیرویی در بازوانشان می‌تواند بازتولید شود که مرز‌هاشان را حراست کند؟ چه انگیزه‌ای زندگی‌شان را مهندسی خواهد کرد؟ شهادت برای ما جهت دهنده و سازنده است.   

به گزارش خط هشت، «غلامرضا بنی‌اسدی» پیشکسوت دفاع مقدس؛ حکایتِ شهدا در حکمت الهی حرف به حرف نگارش یافته است؛ چنان که پود بر تار می‌نشیند تا گره‌های بی‌شمار ایجاد و قالی را عرضه کند. شهدا را باید با خدا معنا کرد؛ چراکه آنان از هرچه داشتند، گذشتند تا آینده آنان را در حقیقت الهی ببیند و بخواند «ولا تحسبن الذین قتلوا امواتا» را. بخواند «بل احیاء» و بخواند «عند ربهم یرزقون» را.

بر این اساس است که معتقدم برای تکریم یاد شهدا، این ما نیستیم که لطف می‌کنیم، بلکه در باران لطف الهی مورد عنایت شهدا قرار می‌گیریم و با درکِ این فرصت، به کرامت می‌رسیم. این شهدا نیستند که به ما محتاج‌اند. آنان در بی‌نیازی مطلقی قرار دارند که خداوند روزی‌شان فرموده است. این ما هستیم که به تک به تک شهدا و مفهومِ شهادت محتاجیم. به فرهنگی متعالی که هم «وطن» را نگه می‌دارد و هم «هم وطن» را در معرکه عشق، جاودانگی می‌بخشد.   ‌

نمی‌دانم ملت‌ها و مکتب‌هایی که «شهادت» ندارند، چگونه می‌توانند ابدیت را بفهمند. چه نیرویی در بازوانشان می‌تواند بازتولید شود که مرز‌هاشان را حراست کند؟ چه انگیزه‌ای زندگی‌شان را مهندسی خواهد کرد؟ شهادت برای ما جهت دهنده و سازنده است.   
شهید حیات‌بخش است. تأسی به او، زندگی را بر مدار حیاتِ طیبه قرار می‌دهد. پاکیزه جانی می‌آورد. قبل از آن هم پاکیزه دستی را به عنوان یک باید همیشگی به ما یادآور می‌شود. حتی پیش از این هم طهارت پندار و گفتار را نهادینه می‌کند. اینکه اصرار دارم بر نوشتن از شهید، برای احیای راه و رسم ملکوتیانی است که مُلک را به معرفت درنوردیدند و غباری هم عارض لباس خاکی‌شان نشد. 

می‌گوییم شهدا باید سرمشق باشند تا در مشق زندگیِ هیچ کس، دروغ و تهمت و اختلاس و فساد جا باز نکند. گرفتن غلط و محاکمه فردی که غلط نوشته است، اگر چه بایسته حراست از نظم اجتماعی است، اما چاره واقعیِ کار نمی‌تواند باشد. باید از همین اول آموخت که کلمات را صحیح نوشت. باید رفتار‌ها را اصلاح کرد. باید درست رفتاری را تعلیم کرد؛ همان که در سیره و سیرت شهدا فراوان دیده و درس شده و در اختیار همه است. 

حساسیتشان به بیت‌المال زبان زد بود. زبانشان هم به حراست از بیت‌المال معنوی جامعه و آبروی مردم چونان سلاحشان در دفاع از وطن، بی‌مهابا و بی‌مهار بود. نمی‌خواهم به بیان مثال‌ها سخن به درازا بکشد. هر شهید را که مطالعه وار بخوانیم، حقیقتی تام در این ساحت خواهد بود. به این دلیلِ روشن است که‌ می‌گویم از شهید و شهادت نوشتن، فقط تکریم شهید و دیروز نیست. مهندسی تنظیم امروز به آن قاعده و به کرامت رسیدن خود ما هدف است.

در نوشتن‌هایی از این دست، در گذشته نمانده‌ایم. در خلأ هم قلم نمی‌زنیم، می‌خواهیم چشم امروزیان را به سبک زندگی حیات بخش باز کنیم. می‌خواهیم جامعه امروز ما طهارت یابد از بدی‌ها و پلشتی‌ها. احیای امر شهادت، همه چیز را به رنگ خدا در‌ می‌آورد؛ به رنگی که، چون بر کویر بنشیند، به بهار برمی‌خیزد. در بهاری چنین است که زندگی جلوه‌های بهشتی خود را نشان می‌دهد. ما فردامان را هم به همین رنگ و همین هندسه می‌خواهیم. خواستی چنین تأسی به سیره شهدا را‌ می‌طلبد.

 

 

 

منبع: دفاع‌پرس

خواندن 190 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

یادداشت

فرهنگ و هنر

cache/resized/9a32a597cb4a8f56f2bd87966bc37ce1.jpg
کتاب «دره در آتش» با موضوع زندگی پژوهی شهدای شمال ...
cache/resized/5f0c2fde1443275108fe3c7784dd51dc.jpg
کتاب «خونین شهر تا خرمشهر» سه فصل دارد: فصل اول ...
cache/resized/ae368b4fe1dcf13bbe5dfb823cce4597.jpg
کتاب «مرزبانان عاشورایی» در مورد شهدای شهرستان ...
cache/resized/566bf99eb90c7928abcb494fb4bef3f6.jpg
فقط کافی‌ست این کتاب را انتخاب کنی.‌ کتابی که ...
cache/resized/10d9dc457f21601ad63f8a048f0872df.jpg
«نخل‌های بی‌سر» نوشته قاسمعلی فراست در سال۱۳۶۱ ...
cache/resized/e74448b873f603a4f42ec58e33f82fff.jpg
کتاب «با نوای نینوا» زندگینامه و خاطرات مداحان ...
cache/resized/5294b821324a5882cbb7dd0ac62a340a.jpg
کتاب «اینجا برای از تو نوشتن هوا کم است» مجموعه ...
cache/resized/63c3fafe42b7e5bc226584a02494afd7.jpg
کتاب «کانال پنجم» مجموعه خاطرات جانباز دفاع مقدس ...

مجوزها

Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Patterns for Boxed Version
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family