پزشک متخصصی که روزهای اول اعزامش به جبهه دوست داشت همه بدانند که او دکتر است، می‌گوید: «وقت برگشت از جبهه به جایی رسیدم که دیگر دلم نمی‌خواست کسی بداند من که این کارها را انجام می‌دهم و پزشک هستم.»

ساسان مویدی می گوید: در نخلستان های جنوب نشسته بودم و سیگار می کشیدم. هوا به شدت گرم بود. ناگهان متوجه صدایی که از نخلستان می آمد شدم.

«یادستان دوست» مجموعه‌ای از خاطرات ۲۰۰ رجل سیاسی، فرهنگی و نظامی از رهبرمعظم انقلاب است،‌ در یکی از خاطرات این کتاب به نقش ایشان در جریان آزادسازی سوسنگرد اشاره شده است.

اولین یگان پدافند هوایی سپاه هفتم آبان ۱۳۵۹ آموزش‌های خود را در پادگان امام حسین (ع) آغاز کردند.

یک سرهنگ خلبان در دفاع مقدس می‌گوید: داشتیم با خودرو به سمت مقر گروهان حرکت می‌کردیم که با دیدن یک مار از جیپ بیرون پریدیم. دنبال چوب می‌گشتیم تا مار را از جیپ بیرون آوریم. از ماشین دور شده بودیم که....

تا اینکه دیگر نفهمیدیم چه شد. شدیم موش‌های آزمایشگاهیِ جنگ قدرت! و قانون فقط یک پا داشت: «یا بکش یا کشته شو!»

شهید طرح‌چی در جلسه‌ای از تمام جهاد‌گرهایی که در آبادان مشغول کار و فعالیت بودند خواست در امر مهم ساخت جاده فرعی آبادان ـ ماهشهر همکاری و وحدت داشته باشند. در این جلسه جهاد‌ی‌ها به نقطه مشترک و مهمی رسیدند و آن وحدت، انگیزه و هدف بود.

در نخستین روهای جنگ بنی‌صدر دستور داده بود نیروها عقب‌نشینی کنند. زنی روستایی خود را جلوی ماشین فرمانده انداخت و وقتی فهمید نیروها به دستور بنی‌صدر عقب‌نشینی می‌کنند، روسری‌اش را در آورد و گفت: این روسری را بدهید به فرمانده کل!»

زمانی که خرمشهر سقوط کرد، محمود بروجردی مأمور رساندن این خبر به امام خمینی (ره) شد. وقتی خبر را به ایشان داد، امام با لحنی عتاب‌آلود فرمودند: «جنگ است، یک وقت ما می‌بریم، یک وقت آن‌‌ها!»

۲۴ مهر ۱۳۵۹ وضعیت خرمشهر به حدی بغرنج شد که بعد از وقایع این روز، خرمشهر خونین‌شهر نام گرفت. در این روز بمباران مناطق وسیعی از سوی دشمن در سطح شهر انجام گرفت که منجر به شهادت تعداد قابل توجهی از مردم و مدافعان خرمشهر شد. با نگاهی به داشته‌های کتاب خرمشهر نمی‌میرد، نوشته مرحوم رضا خدری مروری به وقایع روز ۲۴ مهر ۱۳۵۹ در خونین شهر می‌اندازیم. 

در ساعات آخر روز، در حالی که شهر در آستانه سقوط قرار گرفته بود، یورش شجاعانه رزمندگان مجدداً خرمشهر را از سقوط حتمی نجات داد. این مقاومت حماسی رزمندگان، نام خرمشهر را به خونین شهر تبدیل کرد.

اوّلین بار که امام خمینی (ره) واژه دفاع مقدس را به کار بردند، در تاریخ ۲۲ بهمن سال ۱۳۶۰ بود؛ دفاعی که با وجود تلخی‌هایش، دستاورد‌های بسیاری برای ملت ایران داشت.

یادداشت

 • آینده‌نگری و امید در مکتب امام خمینی (ره)

  امید به آینده یکی از ویژگی‌های مهم در رهبری الهی امام خمینی (ره) است؛ امیدی که منشا آن، نگرش قرآنی و عرفانی ایشان بود. ایمان سرشار و برخاسته از یقین، امام را در میدان مبارزه و قیام برای خدا امیدوار و هوشیار ساخته بود و به دنبال او، یک امت، امیدوار به راه افتاد.

  ادامه مطلب...
 • بسیج رکن حیاتی دفاع ملی

  آماده به کار بودن بسیج در همه میادین دفاع سخت و نیمه‌سخت و نرم در همه بخش‌های کشور و در مقابل حوادث مختلف و مقابله با فتنه‌های سیاسی امنیتی، عدم غافلگیری، هوشیاری کامل و حساس بودن نسبت به تهدیدات دشمنان، خط‌شکنی در میدان‌های خطرناک و استکبارستیزی از جمله کارکردهای بسیج بود.

  ادامه مطلب...
 • بسیجی یعنی علی علیه‌السلام

  اگر گذشتنِ از جان برای رهبر جانان بود، علی جانفداترین‌ سرباز گمنام در لیلةالمبیت‌های فراوان اسلام بود؛ اگر جنگ‌های مشرکان و منافقان و یهودیان علیه اسلام و قرآن بود، علی غیورترین‌ سردار دل‌های مسلمانان و والاتریند مدافع حرم قرآن بود؛ اگر خدمت‌رسانی به محرومان و نوازشگری یتیمان بود، علی کریم‌ترین خادمان‌امت در میان مردمان بود.

  ادامه مطلب...
 • نقش و کارکرد بسیج

  از زمانی که فرمان تشکیل ارتش ۲۰ میلیونی توسط امام خمینی (ره) صادر شد تاکنون این تشکل انقلابی و مکتبی در صحنه‌ها و عرصه‌های مختلف نقش و کارکردی مؤثر داشته است.

  ادامه مطلب...
 • به بهانه مرگ انسانیت

  تاریخ معاصر، حیران از حضور وحشیانه مِرکاواهای اهریمنی برای محاصره و شلیک به قلب بیمارستان‌هاست و صدای خس‌خس سینه‌های نوباوگان غریب غزه هنگام بارش تشعشعات فسفر سفید، در لابلای عربده‌های مستانه شیاطین صهیونیست، مجالی برای شنیده‌شدن نمی‌یابند.

  ادامه مطلب...

فرهنگ و هنر

cache/resized/4668876f105d7d5fd0fb083724deb898.jpg
«پسر تفتان» مستندی روایی از زندگی شهید «احمد ...
cache/resized/17f53d40c6ffdf1d7702fc6fb93ad229.jpg
کتاب درعا به قلم هاجر پورواجد، روایت خاطرات شهید ...
cache/resized/31474068c33998fb079d8e066f46036a.jpg
کتاب «بچه‌های چمران» مروری بر خاطرات رزمندگان ...
cache/resized/f3faac23d83b18fa3bcf4955dc5d71c4.jpg
آخرین روز از هفته کتاب و کتابخوانی است. حُسن ختام ...
cache/resized/13ba567f0f0cd10109e295f15bea54c7.jpg
رویداد هنر مسئله «شهید عزیز ما» همزمان با چهارمین ...
cache/resized/b53c257be057bef784ae6d9eaddefb12.jpg
کتاب «خط مقدم» اثر فائضه غفار حدادی که روایتی است ...
cache/resized/19d70b6701592ac6eff5d3ba30709466.jpg
کتاب تحسین‌شده «دختر شینا» به قلم بهناز ...
cache/resized/f86bd1baa0196623b2e2b9ac2045a807.jpg
کتاب «ماه‌ رخ» خاطرات سیده ماه‌ رخ حسینی که با 4 ...

مجوزها

Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Patterns for Boxed Version
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family