عملیات «رمضان» به‌عنوان نخستین عملیات برون‌مرزی ایران، سرآغاز مرحله‌ای نوین در جنگ و کشاندن آن به خاک عراق شد. فرماندهان، این عملیات را تعیین‌کننده سرنوشت جنگ تلقی می‌کردند و انتظار آن بود تا با اجرای موفقیت‌آمیز آن، ایران دست بالا را به‌عنوان پشتوانه مذاکرات سیاسی پیدا کرده و بتواند دولت عراق را وادار به پذیرش شرایط ایران در خاتمه دادن به جنگ کند.

شهید عزت الله اوضح روایتی از شب عملیات والفجر ۸ دارد که به زیبایی حال و هوای خود و رزمندگان را توصیف کرده است.

امروز سالگرد آغاز نخستین مرحله از عملیات بیت‌المقدس است که خرمشهر، پاره تن ایران به کشور بازگشت و تحقق رویای آزادی فلسطین را نزدیک‌تر کرد.

گفتم کوچولو بیا جلو. حالا دیگر آب زیاد داریم. بگیر و بخور! دیدم چند قدمی به جلو آمد و ناگهان ایستاد. نگاهش که به دیگر برادران افتاد، رو به من گفت برادر فعلاً نمی‌خواهم! هر وقت تشنه شدم به من آب بده. الآن آب را به دیگر برادران تشنه بده!

«مراد رحمانیان» از رزمندگان گردان ابوذر لشکر ۳۳ المهدی (عج) استان فارس دوران دفاع مقدس خاطره‌ای را از شب عملیات کربلای ۴ روایت می‌کند که نشان از مناجات غواص‌های این گردان فاتح قبل از شروع عملیات دارد.

در طول سال‌های دفاع مقدس مداحان اهل‌بیت (ع) با نوای گرم خود به مجالس و محافل رزمندگان را شور و حال خاصی می‌دادند. آن‌ها در مناسبت‌های مختلف با مرثیه‌خوانی و نوحه‌خوانی فضای جبهه را آکنده از نام اهل‌بیت (ع) می‌کردند.

مهم‌ترین بازتاب عملیات والفجر ۸، کاهش قیمت نفت بود که با هدف کاستن از توان اقتصادی و درآمد ارزی جمهوری اسلامی انجام شد. این کاهش تا مرز هر بشکه ۶ دلار پیش یافت. عربستان به همراه کشور‌های دیگر تولیدکننده نفت با افزایش تولید و اشباع بازار نفت، نقش بسزایی در ایجاد این وضعیت داشتند.

سردار احمد غلامپور گفت: موفقیت عملیات کربلای ۵ هم در تحمیل خواسته ما به دشمن برای گنجاندن بند‌های مدنظرمان کمک کرد؛ اما واقعیت این بود که عملیات والفجر ۸ از این نظر نقطه عطف بود که نگاه جهانی، به‌خصوص نگاه دو ابرقدرت را به جنگ و ما تغییر داد.

یادمان اروند یکی از مناطق پربازدید راهیان نور است که عملیات والفجر ۸ از شاخص‌ترین عملیات‌های دوران دفاع مقدس در این منطقه صورت گرفت.

حماسه آفرینان کربلای ایران، آنانی که آغازی شدند بر پایان. آنانی که ایثارشان سبب شد تا سند افتخاری باشند برای آیندگان. آنانی که شجاعت، صلابت، از خودگذشتگی و شهادتشان شد روزی با نام سربیشه.

یکی از کارشناسان خارجی، از عملیات کربلای ۵ به‌عنوان برجسته‌ترین عملیات ایران در طول جنگ تحمیلی یاد کرد و یکی از رهبران مشهور کشور‌های غیر متعهد گفت: ارتشی که استحکامات ارتش بعث عراق در منطقه شرق بصره را تسخیر کرده باشد، قوی‌ترین نیروی زمینی خاورمیانه را در اختیار دارد.

رژیم درمانده عراق که از ضربه رزمندگان در عملیات کربلای ۵ کاملا گیج شده و هیچ‌گونه واکنشی را نمی‌توانست در جبهه‌ها داشته باشد، همچون گذشته اقدام به بمباران‌های بی‌هدف و ددمنشانه در شهر‌ها کرد و بسیاری از شهر‌های مسکونی را مورد هدف بمب‌های اهدایی شرق و غرب قرار داد.

یادداشت

فرهنگ و هنر

cache/resized/36bf62d69dafbb0bf97a771ea4085114.jpg
کتاب «نینوایی در کرانه کارون» خاطرات جمعی از ...
cache/resized/2ed5608ad882de50dccfb85848ab284b.jpg
کتاب «نینوایی در کرانه کارون» خاطرات جمعی از ...
cache/resized/3b414121dbc080a630b0f96b3cc32645.jpg
«جبهه چشمان تو» مجموعه رباعیّات دفاع مقدّس «روح ...
cache/resized/31739084bab2887e5d14257daa3d153c.jpg
کتاب «سطر‌های سربلند» مجموعه مقالاتی در باب نظریه ...
cache/resized/391590a8aca5da3a1ddddb1d98711ec2.jpg
کتاب «رمل‌های بی قرار» مجموعه دلنوشته‌های زائران ...
cache/resized/c6bf9c5c91b6c87d60cd13ac5b241698.jpg
کتاب «دو طبیب عاشق» زندگینامه شهیدان دکتر سلیم و ...
cache/resized/5d5caac97b7cd3afa7a2eed056bbf2e3.jpg
کتاب شرح عاشقی؛ زندگی پژوهشی شهید جهانبخش عباس ...
cache/resized/9a32a597cb4a8f56f2bd87966bc37ce1.jpg
کتاب «دره در آتش» با موضوع زندگی پژوهی شهدای شمال ...

مجوزها

Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Patterns for Boxed Version
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family