نقاشی به مثابه کنش‌گری اجتماعی؛

بازخوانی حضور زن ایرانی در هنر انقلاب/ نمایشی از شکوه گُردآفریدان

دوشنبه, 27 شهریور 1402 11:59 اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

در آثار تعدادی از هنرمندان نقاش بعد از انقلاب اسلامی نگاه ویژه‌ای به جایگاه زن و تأثیرشان بر جریان انقلاب و دفاع مقدس شده است.

به گزارش خط هشت گروه هنر- آزاده فضلی؛ «بافتار» یکی از زیرمجموعه‌های مرکز هنری رسانه‌ای سلوک است که مشخصاً به «هنر انقلاب» می‌پردازد و به نوعی ویترین «هنر انقلاب» محسوب می‌شود. «بافتار» در مجموعه مطالب خود به اشخاصی که هنرمند انقلابی هستند یا تولیداتی مبتنی بر «هنر انقلابی» داشته‌اند، می‌پردازد که در یکی از مطالب خود به بازنمایی زنان ایرانی پرداخته است که الهام‌بخش گزارش پیش‌رو درباره حماسه زنان ایرانی در هنر انقلاب شد.

زن ایرانی علاوه بر اینکه همیشه در جریان‌های مختلف و وقایع تاریخی نقش داشته در جایگاه مادر، همسر، خواهر و دختر نیز نقش آفریده که این مهم در زمان انقلاب اسلامی و دفاع مقدس بیش از پیش نمود داشته است به طوری که در آثار شاعران، نویسندگان و هنرمندان، بانوان ایرانی با القابی چون شیرزن و قهرمان نامیده می‌شدند؛ لقبی که یادآور گُردآفرید اولین شیرزن ایرانی در شاهنامه است.

هنرمندان نقاش و نگارگر در طول اعصار مختلف برای کنش‌گری اجتماعی، نقوش مردان و زنان مؤثر در جریان‌های تاریخی را بازنمایی کرده‌اند و این مساله، مشخصاً در دهه ۶۰ که نقاشان بسیاری تحت تأثیر انقلاب و دفاع مقدس نقش می‌زدند، بیشتر بوده است. در طی سال‌های متمادی هنرمندان از تأثیر زنان انقلابی و تأثیرگذار در جریان انقلاب و دفاع مقدس، آثاری در خور توجه آفریدند که می‌توان نقش آنها را به مثابه «شکوه گُردآفریدان» دانست.

در ادامه به معرفی تعدادی از نقاشی‌هایی که با موضوع زن ایرانی، ایستادگی و مقاومت خلق شده اند، می‌پردازیم.

بازخوانی حضور زن ایرانی در هنر انقلاب/ نمایشی از شکوه گُردآفریدان

نام اثر: «وداع» / ‏‬ زنده یاد حبیب الله صادقی / ‏‬۱۳۷۹

در این آثار که به صورت گزیده جمع‌آوری شده است، جایگاه زنان در قالب همسر و مادر، جایگاهی ویژه قلمداد شده است و نقاشی به مثابه کنش‌گری اجتماعی، شکل‌گیری و تداوم مسیر انقلاب را محقق کرده است.

بازخوانی حضور زن ایرانی در هنر انقلاب/ نمایشی از شکوه گُردآفریدان

نام اثر: «تداوم» / ‏ مرتضی گودرزی / ‏‬ ۱۳۷۵

بازنمایی روان‌های لطیف اما خستگی‌ناپذیر زنان سرزمین ما، از سال‌های پایان دهه ۱۳۵۰ در متفاوت‌ترین جلوه‌های تاریخ نقاشی ایرانی رقم خورده است.

بازخوانی حضور زن ایرانی در هنر انقلاب/ نمایشی از شکوه گُردآفریدان

نام اثر: «شهید گمنام» / ‏‬ عبدالحمید قدیریان / ‏۱۳۷۶

بخشی از این آثار، متعلق به نسل اول گروهی از «نقاشان مسلمان» است که حوزه هنر و اندیشه اسلامی (حوزه هنری کنونی) را پایه‌گذاری کردند.

بازخوانی حضور زن ایرانی در هنر انقلاب/ نمایشی از شکوه گُردآفریدان

نام اثر: «کویر» / ‏‬کاظم چلیپا / ‏‬۱۳۶۳

در این آثار، بانوان با چهره‌هایی موقر و متین و در پوشش کامل پدیدار شده‌اند، بی آنکه بر عناصری تکیه شده باشد که جذابیت‌های ظاهری زنانه را تداعی کنند.

بازخوانی حضور زن ایرانی در هنر انقلاب/ نمایشی از شکوه گُردآفریدان

نام اثر: «دختر خرمشهر» / ‏ ناصر پلنگی / ۱۳۵۹

آنها به چشم‌انتظاری یا بدرقه یا دل‌تنگی برای عزیزان خود و پشتیبانی از آنها می‌پردازند که به دفاع از سرزمین خود برخاسته‌اند.

بازخوانی حضور زن ایرانی در هنر انقلاب/ نمایشی از شکوه گُردآفریدان

نام اثر: «بدرقه» / ‏‬زنده‌یاد حبیب‌الله صادقی / ‏‬ ۱۳۷۹

بانوان به تصویر کشیده شده در این آثار هرگز در پیکره‌بندی کالبدشان با وجود اندوه، حالتی از سرافکندگی و بی‌ثباتی نداشته و معمولاً در حال قیام و ایستاده تصویر شده‌اند و حتی در حالت نشسته هم، مقاوم بودن‌شان حس می‌شود.

بازخوانی حضور زن ایرانی در هنر انقلاب/ نمایشی از شکوه گُردآفریدان

نام اثر: «ایثار» / ‏‬کاظم چلیپا / ‏‬ ۱۳۶۰

چنین نمود شکوهمندانه‌ای، تداوم حماسه رزمندگان را این بار با میدان‌داری زنان به خاطر می‌آورد. گاهی این حماسه، در فضای سرشار از طراوت و حتی نزدیک به آسمان به تصویر کشیده شده و طبعاً تکیه بر چنین صحنه‌پردازی‌هایی، بدون تأثیر از باورهای دینی و گرایش‌های انقلابیِ خالقانشان در آن روزگار نبوده است.

بازخوانی حضور زن ایرانی در هنر انقلاب/ نمایشی از شکوه گُردآفریدان

نام اثر: «بمباران مناطق مسکونی» / ‏‬ ایرج اسکندری / ‏ ۱۳۶۴

برجستگی عینی این شکوه و مقاومت را می‌توان حتی در توصیف غزاله علیزاده نویسنده و داستان‌نویس، از فراز و نشیب‌های تحول‌ساز همان دوران نیز مشاهده کرد: «من فکر می‌کنم که ملت ایران، به ویژه زنان ایرانی، تجربه‌های خارق‌العاده‌ای را مثل انقلاب و بلافاصله بعد از آن جنگ، پشت سر گذاشتند. این واقعه تاریخی [انقلاب]، باعث شد که هرکدام وضعیت جدیدی در خودمان کشف کنیم. زن، جنس اعجاب‌آوری برای تحول ژرف و پایداری در برابر آن بود. تک‌تک زنان ایرانی، در گرداب این شرایط هم جرأت خودشان را نشان دادند و هم صبوری عجین‌شده با ذات زنان را.» (گفتگو با رادیوی بین‌المللی فرانسه، ۱۳۷۴/۶/۱۶)

 

 

 

منبع: مهر

خواندن 58 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

یادداشت

 • آینده‌نگری و امید در مکتب امام خمینی (ره)

  امید به آینده یکی از ویژگی‌های مهم در رهبری الهی امام خمینی (ره) است؛ امیدی که منشا آن، نگرش قرآنی و عرفانی ایشان بود. ایمان سرشار و برخاسته از یقین، امام را در میدان مبارزه و قیام برای خدا امیدوار و هوشیار ساخته بود و به دنبال او، یک امت، امیدوار به راه افتاد.

  ادامه مطلب...
 • بسیج رکن حیاتی دفاع ملی

  آماده به کار بودن بسیج در همه میادین دفاع سخت و نیمه‌سخت و نرم در همه بخش‌های کشور و در مقابل حوادث مختلف و مقابله با فتنه‌های سیاسی امنیتی، عدم غافلگیری، هوشیاری کامل و حساس بودن نسبت به تهدیدات دشمنان، خط‌شکنی در میدان‌های خطرناک و استکبارستیزی از جمله کارکردهای بسیج بود.

  ادامه مطلب...
 • بسیجی یعنی علی علیه‌السلام

  اگر گذشتنِ از جان برای رهبر جانان بود، علی جانفداترین‌ سرباز گمنام در لیلةالمبیت‌های فراوان اسلام بود؛ اگر جنگ‌های مشرکان و منافقان و یهودیان علیه اسلام و قرآن بود، علی غیورترین‌ سردار دل‌های مسلمانان و والاتریند مدافع حرم قرآن بود؛ اگر خدمت‌رسانی به محرومان و نوازشگری یتیمان بود، علی کریم‌ترین خادمان‌امت در میان مردمان بود.

  ادامه مطلب...
 • نقش و کارکرد بسیج

  از زمانی که فرمان تشکیل ارتش ۲۰ میلیونی توسط امام خمینی (ره) صادر شد تاکنون این تشکل انقلابی و مکتبی در صحنه‌ها و عرصه‌های مختلف نقش و کارکردی مؤثر داشته است.

  ادامه مطلب...
 • به بهانه مرگ انسانیت

  تاریخ معاصر، حیران از حضور وحشیانه مِرکاواهای اهریمنی برای محاصره و شلیک به قلب بیمارستان‌هاست و صدای خس‌خس سینه‌های نوباوگان غریب غزه هنگام بارش تشعشعات فسفر سفید، در لابلای عربده‌های مستانه شیاطین صهیونیست، مجالی برای شنیده‌شدن نمی‌یابند.

  ادامه مطلب...

فرهنگ و هنر

cache/resized/4668876f105d7d5fd0fb083724deb898.jpg
«پسر تفتان» مستندی روایی از زندگی شهید «احمد ...
cache/resized/17f53d40c6ffdf1d7702fc6fb93ad229.jpg
کتاب درعا به قلم هاجر پورواجد، روایت خاطرات شهید ...
cache/resized/31474068c33998fb079d8e066f46036a.jpg
کتاب «بچه‌های چمران» مروری بر خاطرات رزمندگان ...
cache/resized/f3faac23d83b18fa3bcf4955dc5d71c4.jpg
آخرین روز از هفته کتاب و کتابخوانی است. حُسن ختام ...
cache/resized/13ba567f0f0cd10109e295f15bea54c7.jpg
رویداد هنر مسئله «شهید عزیز ما» همزمان با چهارمین ...
cache/resized/b53c257be057bef784ae6d9eaddefb12.jpg
کتاب «خط مقدم» اثر فائضه غفار حدادی که روایتی است ...
cache/resized/19d70b6701592ac6eff5d3ba30709466.jpg
کتاب تحسین‌شده «دختر شینا» به قلم بهناز ...
cache/resized/f86bd1baa0196623b2e2b9ac2045a807.jpg
کتاب «ماه‌ رخ» خاطرات سیده ماه‌ رخ حسینی که با 4 ...

مجوزها

Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Patterns for Boxed Version
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family