روایت‌هایی از ۶ سفر اربعینی خانم نویسنده در «رو به راه» منتشر شد

پنج شنبه, 09 شهریور 1402 18:52 اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

کتاب «رو به راه»  روایت‌هایی از شش سفر اربعینی فاطمه سادات مظلومی است که که نویسنده هرکدام را با همسفرهای متفاوت و در شرایط مختلفی تجربه کرده است.

به گزارش خط هشت، کتاب «رو به راه» خرده روایت‌هایی است که به‌صورت مجموعه‌ سفرنامه‌ای از شش زیارت اربعین فاطمه سادات مظلومی به چاپ رسیده است.

شش سفری که نویسنده هرکدام را با همسفرهای متفاوت و در شرایط مختلفی تجربه کرده است و سعی دارد ضمن بیان روایت‌هایی از وقایع سفر در هر کدام از آن‌ها با یک مفهوم محوری به اتفاقات نگاه کند. بدین ترتیب که هر کدام از سفرها با یک نام ویژه فصل‌بندی شده و به شش بخش رخصت، فرصت، نوبت، خدمت، نیابت و دعوت تقسیم شده اند. سفرنامه‌هایی که نخ تسبیح هر کدام، شوق زیارتی است که در دل عاشقان ابا عبدالله است و هرگز خاموش نمی‌شود و هرساله به نحوی زبانه می‌کشد و دل‌ها را در تب و تاب رفتن یا جاماندن می‌سوزاند.

نویسنده سعی کرده است تا با روایت‌های کوتاه و تمرکز بر اتفاقات متنوع به جای تکرار فعالیت‌های روزمره در چنین سفری، نبض نوشتن را به دست بگیرد و مخاطب را از روایتی به روایت دیگر دنبال کلماتش بکشاند. از طرف دیگر روح کلی حاکم بر کتاب، توجه عمیق نویسنده بر مفهوم خانواده است؛ مفهومی که گاه در کلمات حاصل از دلتنگی دوری روایت می‌شوند و گاه در شوق همراهی. ویژگی دیگر این کتاب جامع بودن نگاه نویسنده در مواجهه با موضوعات مختلف است به طوری که خواننده به هنگام خواندن کتاب میان اشک و لبخند و اضطراب و آرامش غوطه‌ور می‌شود.

گاهی در احساسات عمیق معنوی فرو می‌رود و گاه با طنزپردازی‌های نویسنده همراه می‌شود. نویسنده در سطر سطر کتاب تلاش کرده است تا خود را جای دانای کل نگذاشته و صرفا از تجربیات و تصورات شخصیش بنویسد و بدین ترتیب از افتادن در ورطه‌ی کلی‌گویی و ارائه‌ی تحلیل‌ جلوگیری نماید با این حال کتاب را نمی‌توان در زمره‌ی کتب خاطرات صرف قرار داد چرا که در هر روایت نویسنده تلاش می‌کند تا چیزی بیش از خاطره‌گویی را به خواننده تقدیم کند.
این کتاب که نخستین اثر مستقل فاطمه سادات مظلومی در حوزه‌ی ناداستان به شمار می‌آید، در 190 صفحه و تیراژ 550 نسخه و به قیمت 170 هزار تومان از سوی انتشارات ستاک چاپ و در آستانه‌ی اربعین حسینی به بازار نشر عرضه شده است.

 

 

 

منبع: تسنیم

خواندن 46 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

یادداشت

 • آینده‌نگری و امید در مکتب امام خمینی (ره)

  امید به آینده یکی از ویژگی‌های مهم در رهبری الهی امام خمینی (ره) است؛ امیدی که منشا آن، نگرش قرآنی و عرفانی ایشان بود. ایمان سرشار و برخاسته از یقین، امام را در میدان مبارزه و قیام برای خدا امیدوار و هوشیار ساخته بود و به دنبال او، یک امت، امیدوار به راه افتاد.

  ادامه مطلب...
 • بسیج رکن حیاتی دفاع ملی

  آماده به کار بودن بسیج در همه میادین دفاع سخت و نیمه‌سخت و نرم در همه بخش‌های کشور و در مقابل حوادث مختلف و مقابله با فتنه‌های سیاسی امنیتی، عدم غافلگیری، هوشیاری کامل و حساس بودن نسبت به تهدیدات دشمنان، خط‌شکنی در میدان‌های خطرناک و استکبارستیزی از جمله کارکردهای بسیج بود.

  ادامه مطلب...
 • بسیجی یعنی علی علیه‌السلام

  اگر گذشتنِ از جان برای رهبر جانان بود، علی جانفداترین‌ سرباز گمنام در لیلةالمبیت‌های فراوان اسلام بود؛ اگر جنگ‌های مشرکان و منافقان و یهودیان علیه اسلام و قرآن بود، علی غیورترین‌ سردار دل‌های مسلمانان و والاتریند مدافع حرم قرآن بود؛ اگر خدمت‌رسانی به محرومان و نوازشگری یتیمان بود، علی کریم‌ترین خادمان‌امت در میان مردمان بود.

  ادامه مطلب...
 • نقش و کارکرد بسیج

  از زمانی که فرمان تشکیل ارتش ۲۰ میلیونی توسط امام خمینی (ره) صادر شد تاکنون این تشکل انقلابی و مکتبی در صحنه‌ها و عرصه‌های مختلف نقش و کارکردی مؤثر داشته است.

  ادامه مطلب...
 • به بهانه مرگ انسانیت

  تاریخ معاصر، حیران از حضور وحشیانه مِرکاواهای اهریمنی برای محاصره و شلیک به قلب بیمارستان‌هاست و صدای خس‌خس سینه‌های نوباوگان غریب غزه هنگام بارش تشعشعات فسفر سفید، در لابلای عربده‌های مستانه شیاطین صهیونیست، مجالی برای شنیده‌شدن نمی‌یابند.

  ادامه مطلب...

فرهنگ و هنر

cache/resized/4668876f105d7d5fd0fb083724deb898.jpg
«پسر تفتان» مستندی روایی از زندگی شهید «احمد ...
cache/resized/17f53d40c6ffdf1d7702fc6fb93ad229.jpg
کتاب درعا به قلم هاجر پورواجد، روایت خاطرات شهید ...
cache/resized/31474068c33998fb079d8e066f46036a.jpg
کتاب «بچه‌های چمران» مروری بر خاطرات رزمندگان ...
cache/resized/f3faac23d83b18fa3bcf4955dc5d71c4.jpg
آخرین روز از هفته کتاب و کتابخوانی است. حُسن ختام ...
cache/resized/13ba567f0f0cd10109e295f15bea54c7.jpg
رویداد هنر مسئله «شهید عزیز ما» همزمان با چهارمین ...
cache/resized/b53c257be057bef784ae6d9eaddefb12.jpg
کتاب «خط مقدم» اثر فائضه غفار حدادی که روایتی است ...
cache/resized/19d70b6701592ac6eff5d3ba30709466.jpg
کتاب تحسین‌شده «دختر شینا» به قلم بهناز ...
cache/resized/f86bd1baa0196623b2e2b9ac2045a807.jpg
کتاب «ماه‌ رخ» خاطرات سیده ماه‌ رخ حسینی که با 4 ...

مجوزها

Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Patterns for Boxed Version
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family