مادری که به سفارش پسرش، تنها گریه کرد

شنبه, 04 آذر 1402 11:04 اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

آخرین روز از هفته کتاب و کتابخوانی است. حُسن ختام این فرصت ورق زدن برگ‌هایی است از درد دل‌های مکتوب یک مادر، از «تنها گریه کن»؛ مجموعه‌ای به یاد و نام «شهید محمد معماریان». خدا را چه دیدید شاید مرور این مادرانه، آغازی باشد برای دوستی با این یار مهربان.

به گزارش خط هشت، آنقدر شیرین حرف می‌زند که دست خودت نیست، نمی‌توانی حتی برای لحظه‌ای پلک بزنی. از  محمد می‌گوید. از کودکی اش، از مردانگی‌اش، از عمر کوتاه او و از مادرانه های نیمه تمام خودش، مادرانه هایی که تا امروز هم ادامه دارد...در این کتاب روایت زندگی شیر زنی را می‌خوانیم که فرزندش را برای حفظ جان و مال و آرامش سرزمینش فدا کرد و خود نیز در راه اسلام و انقلاب از هر چه در توان داشت فروگذار نکرد. 

سرگذشت مادری که فرزندش را عاقبت بخیر کرد

*قول بده تنها گریه کنی!

داستان از جایی شروع می شود که اشرف سادات دوران کودکی اش را پشت قالی نشسته است و با خواهر بزرگترش برای امرار معاش خانواده قالی می‌بافد.او پس از ازدواج و آمدن فرزندان مانند زنان دیگر علاوه بر خانه داری به خیابان می‌رود و سر سختانه برای رهایی از نظام شاهنشاهی می‌جنگد. با شروع جنگ تحمیلی هم به فعالیت های پشتیبانی برای رزمنده ها می پردازد. او فرزندانش را هم مانند خودش شیرزن و شیرمرد تربیت می‌کند و داوطلبانه پسرش را به میدان های جنگ می‌سپارد...عنوان کتاب برگرفته از یکی از سفارش‌های محمد به مادر است که می‌گوید:« بعد از شهادت من در میان جمع گریه نکن و اگر می‌خواهی برای شهادت من گریه کنی در خلوت خودت و تنهایی گریه کن.» «اکرم اسلامی» نویسنده زندگینامه محمد است.  او از محمد می‌گوید، از اشرف سادات و از روزهایی که برای خلق آن، مادر بودن، سخت ترین نسبت بود و از « تنهاگریه کن»؛ مجموعه ای به یاد و نام «شهید محمد معماریان»  که به قلم و  تقریظی از رهبر معظم انقلاب نیز مزین شد.

روایتگر عاشقانه های اشرف سادات و پسرش

*مادری که باورهایم را عینیت بخشید

«اسلامی» در آغاز کلام از خودش می گوید. از باورهایی که ریشه دارند و برای داشتنشان خداوند را شاکر است. از انسان هایی که در مکتب عشق و ایمان از آنها شنیده، ولی مصداقی از آنها پیش رویش نبوده است و حالا...

«الحمدلله از بچگی در روضه ها بزرگ شدیم و درس های زیادی از مکتب اهل بیت(ع) گرفتیم.  مثلا  شنیدیم که امیر المؤمنین(ع) در جریان انتخاب ام البنین به برادرشان  عقیل سفارش می کنند که شجاعت جزء خصیصه های اصلی و بارز قومی باشد که از آن دختر برمی گزینند. این ماجرا را شنیده بودم اما درکی از آن نداشتم و هیچ اِشِل کوچک،  زمینی  و ملموسی از آن ندیده بودم.  تا اینکه به طور اتفاقی با «اشرف سادات منتظری» آشنا شدم. بعد از کلنجار رفتن با او برای اینکه او  را  در بزنگاه های عاطفی زنانه و مادرانه گیر بیندازم،  وی را به عنوان نمونه و شاید مصداقی از آنچه در آن روزگار مورد نظر امیر المؤمنین (ع)  بود دیدم.»

مادری که عاطفه مادرانه اش بالهای پرواز او شد نه سدّ راهش

*وقتی که می گوید دلم قرص بود واقعا دلش قرص بود

«اسلامی» در توصیف مادری همچون «اشرف سادات» می گوید:« او به شکل عجیبی شجاع و دلدار است.  وقتی که می گوید دلم قرص بود واقعا دلش قرص بوده و هرگز در پیچ و خم عاطفه مادری نمانده است. اگر چه همیشه طبق مثالی که می‌زند؛«یک کفتر هم که از خانه آدم می پرد با وجود آنکه یک کفتر است  آدمیزاد به آن وابسته می‌شود»  محمد که دیگر بچه او بود. به قول خودش از ریشه دلم بود. من محمد را از دلم کندم و راهی اش کردم.»
نویسنده «تنها گریه کن» از عاطفه مادری می گوید.  از یک حس زیبای غیر قابل انکار که در وجود فرشته ای غلیان دارد و حد و مرز نمی شناسد. او می گوید:« به هر حال ما نمی توانیم منکر عاطفه مادری بشویم اما اینکه در دالان عواطف گرفتار نشوی و یکی یکی آنها را بگذرانی باید به سطحی از تصمیم برسی. اینکه آیا ارزش داردالان فرزندم برود؟ بانوی نویسنده  از سخن رهبر معظم انقلاب در جمع مردم قم می گوید.  اینکه هر چیزی ارزش آن را ندارد که آدم جانش را برای آن بدهد. معلوم است که باید از خودش محافظت کند. اما گاه برای هر انسانی بزنگاه ها و موقعیت هایی پیش می‌آید که با خودش می‌گوید اینجا همان جایی است که اگر هر بلایی سرم بیاید حرفی ندارم!  اصلا انگار یک مادری فرزندش را تنها برای رساندن به آن نقطه بزرگ می کند. انگار خودت هم برای همان لحظه، سالهای سال زندگی می کنی.» او با اشاره به ثمرات احتمالی ورود به عرصه مبارزه و دفاع می‌گوید:« حالا به تناسب ممکن است انسان در جایی خسارتی مادی ببیند،  یا در جایی دچار نقص عضوی شود به هر حال تعارف ندارد و باید معامله کنیم. بالاخره یک چیزهایی از مختصات مناطق جنگی است که با کسی هم شوخی ندارد وما فقط یک چیز هایی می شنویم.  ولی جنگ که در کشورمان اتفاق افتاد دیدیم که واقعیتی است که تعارف ندارد و باید تصمیم گرفت. یک مادر می‌داند که ممکن است فرزندش دیگر بر نگردد و مثل مادران شهدا تصمیم بگیرد و بپذیرد که دیگر فرزندش را نبیند و یا اگر برگشت شاید سالم و روی دوپا برگردد شاید هم خدای نکرده یکی از اعضای بدنش را جایی جا گذاشته باشد و این همان نقطه ای باشد که این بانوان تصمیمی بزرگ و چه بسا درست می گیرند و دلشان یک دله می شود.»

نوجوانی که به لطف تربیت مادر می دانست باید مرد بار بیاید

* مادر کوتاه نمی آمد، باید محمدش را مرد بار می آورد

اسلامی با اشاره به این واقعیت که در زمان جنگ ۸ ساله هم اینطور نبوده است که مردم اتوبوس اتوبوس به منطقه بروند و یا جوان هایشان را راهی کنند و با بیان این واقعیت که انگار همان موقع هم یک عده ای نمی دانستد چه شده است و یا معتقد بودند که مملکت ارتش و سپاه دارد، به روحیه ایمان و عشق مادرانی همچون اشرف سادات اشاره می کند و می‌گوید:« اما مادری که فرزند ۱۰_۱۲ ساله اش را با تصمیم و همراهی خودش به بسیج می برد، کسی را که عقبه بیماری هم دارد و چه بسا مراقبت بیشتری نیاز دارد جای شگفتی و تحسین دارد. بسیج، محمد را برمی‌گرداند ولی مادر دوباره با پای خودش می رود و او را همراه می‌برد و می‌گوید فرزند من دلش خوش است که بین شماها باشد. ببینید چه کاری از او برمی آید!» 
نویسنده این مجموعه مادرانه معتقد است خانم ها تکلیفشان در مورد جهاد مشخص است اما مادر محمد ۱۲ ساله و بیمار با وجود تمام دلواپسی ها و حقوق مادرانه اش پای عملی از روی عشق و فداکاری ایستاد. او می‌گوید: «می‌توان گفت من که خانمم و جهاد بر گردنم نیست. فرزندم هم که کوچک است و تکلیفی ندارد به خصوص محمد که درگیر یک بیماری مغزی بود و نیاز به مراقبتی ویژه داشت. اما این مادر بود که کوتاه نمی آمد! باید محمدش را مرد بار می آورد. بار اول او را با پدر راهی جبهه کرد تا تنها نباشد و کنار بابا احساس غربت نداشته باشد. همان باری که از فشار روحی و استرس در منطقه بیهوش می‌شود و او را برمی‌گردانند. شاید اگر مادر دیگری بود می گفت من دیگر تکلیفم را انجام داده ام اما برای اشرف سادات این حرف ها معنا نداشت. محمد را به ماهیچه و دل و قلوه و جگر بست تا قوّت بگیرد و سر پا شود...»

«محمّد معماریان» در سن ۱۶ سالگی در شلمچه به درجه رفیع شهادت نائل شد

*اگر مادر نبود...

«اسلامی» حضور مادر را دلیل عاقبت بخیری و سرافرازی پسر در مسیر عشق و بندگی  می داند و می‌گوید:« چه بسا اگر مادر نبود محمد معماریان در  مسیر دیگری  قدم می گذاشت. شاید پدر به جبهه می رفت و می گفت تو بمان و تکلیف را از او ساقط می دانست و هیچ وقت پای محمد به جبهه باز نمی شد اما نقش پر رنگ اشرف سادات در زندگی محمد مدام به او دل می دهد و تردید را از او می گیرد.»

بانوی نویسنده با تأکید بر نقش بی بدیل و تأثیر گذار مادر بر سرنوشت فرزندانش خطاب به همه مادران امروز و فردا می گوید:«  ثمره دلدادگی و دل بریدن اشرف سادات ثابت کرد مادر می تواند کانون تربیت باشد و مادرها باور کنند و بدانند که خیلی مؤثر هستند.» 

 

 

 

منبع: فارس

خواندن 85 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

یادداشت

 • «دفاع مقدس»؛ چراغ راه جبهه مقاومت

  امروزه اگر علاوه بر ملت ما، امت اسلامی در برابر توطئه‌های دشمنان با روحیه‌ای جهادی و انقلابی، مصمم‌اند، برگرفته از مولفه‌هایی همچون دشمن‌شناسی، دشمن‌ستیزی، مقاومت و ایستادگی است که در واقع محور آموزه‌های دوران دفاع مقدس است.

  ادامه مطلب...
 • موشک باران به احترام دختری با گوشواره‌های قلبی

  آنچه خوردند، فقط به تقاصِ کاپشنِ صورتی دخترکی با گوشواره قلبی بود. حساب گوشواره و گوش و پاره به پاره پیکر شهیدان‌مان جداست. این موشک‌ها فقط لیوان آبی بود که لب‌های تفدیده‌مان را اندکی سرد کند.

  ادامه مطلب...
 • احیاء فرهنگ ایثار، رسالت مهم یادواره شهدا

  یکی از مهم‌ترین رسالت‌های برگزاری یادواره شهدا، حفظ و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه است؛ که باید در بین نسل جدید انقلاب تبیین شود.

  ادامه مطلب...
 • از نام تو از یاد تو می‌ترسند سردار!

  از حضور تو در میان مردم می‌ترسیدند و حالا از حضورِ مردم در حریمت هم وحشت دارند. مردم را می‌کشند اما نمی‌دانند هم‌اندیشان تو را نمی‌شود کشت. ما با شهادت زنده‌ایم. ما زنده‌ایم که شهادت را نفس بکشیم.

  ادامه مطلب...
 • راز محبوبیت روزافزون شهید حاج قاسم سلیمانی

  به گزارش خط هشت، سید محمدجواد میرخانی؛ سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی در دوران عمر بابرکت خود، علی‌رغم تلاش‌های دشمنان و بدخواهان، در میان ملت ایران و در کشورهای منطقه و جبهه مقاومت، از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار بود؛ اما پس از این‌که «شیطان بزرگ» مانند همیشه اشتباه محاسباتی کرد و دست به ترور سردار دل‌ها زد، نه‌تنها غبار فراموشی بر یاد و خاطره و مکتب این شهید والامقام ننشست؛ بلکه «شهید قاسم سلیمانی» برای مستکبران از «قاسم سلیمانی» خطرناک‌تر شد و از آن‌روز به بعد، نام، یاد و مکتب این شهید والامقام، چندین برابر از دوران حیاتش، بسط و نشر پیدا کرده و می‌کند.

  تشییع میلیونی پیکر مطهر سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و یارانش، اولین نمونه از اثرات خون این شهید والامقام و افزایش محبوبیت سردار دل‌ها پس از شهادتش است؛ تا جایی که رهبر معظم انقلاب اسلامی از این خیزش میلیونی مردم، به‌عنوان اولین سیلی بر صورت قاتلان این شهید والامقام یاد کردند و پس از این تشییع باشکوه نیز تا به امروز نه‌تنها از محبوبیت این شهید والامقام کاسته نشده؛ بلکه هر روز مکتب شهید سلیمانی در جامعه فراگیرتر شده و نام و یاد این سردار دل‌ها، عامل وحدت بیش از پیش مردم شده است.

  شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی محبوبیت او را در میان مردم جهان نیز بالا برد؛ هرچند ملت‌های منطقه نظیر مردم عراق، سوریه و لبنان، حاج‌قاسم را به‌دلیل مجاهدت‌هایش در راستای مبارزه با گروه تروریستی داعش و رژیم نامشروع صهیونیستی می‌شناختند و محبوبیت این شهید والامقام در این کشورها نیز کم نبود؛ اما شهادت او باز هم بر این محبوبیت هم در کشورهای جبهه مقاومت و هم در دیگر کشورها افزود و پس از آن بود که مکتب حاج قاسم در کشورهای دیگر نیز الگوی مقاومت شد و نام سردار دل‌ها، حتی در کشورهای اروپایی هم بر سر زبان مردم افتاد.

  اما علت این همه محبوبیت روزافزون سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی در چیست؟ بدون‌شک این راه و رسم الهی است که وقتی کسی در راه او قدم بگذارد و تمام کارهایش را برای رضای خدا انجام دهد و از غرور، تکبر و منیت خودداری کند، خدا نیز به وی اجر و پاداشی می‌دهد که محبوبیت او را در میان خلق خدا به‌همراه دارد.

  این راه و رسم الهی نه‌تنها فقط درباره سردار شهید حاج قاسم سلیمانی؛ بلکه درباره بسیاری دیگر از افراد صدق کرده و می‌کند؛ برای نمونه زمانی که روح بلند حضرت امام خمینی (ره) به ملکوت اعلی پیوست، قدیمی‌ها شاهد بوده‌اند که چه جمعیتی در مراسم تشییع پیکر ایشان شرکت کردند و در فراق امام خود اشک ریختند و یا سرداران شهیدی که امروز عشق آن‌ها در دل‌ها شعله می‌کشد، مانند شهید «محمدابراهیم همت»، شهید «ابراهیم هادی» و... همگی محبوبیت آن‌ها یک علت بیشتر ندارد و آن علت، چیزی نیست جز «اخلاص».

  سردار دل‌ها به تعبیر رهبر معظم انقلاب اسلامی تمام کارهایش، به‌معنای واقعی کلمه روح اخلاص داشت؛ یعنی واقعاً بااخلاص کار می‌کرد؛ اهل خودنمایی، تظاهر و منیت نبود و همواره برای خدا حرکت می‌کرد؛ بنابراین خداوند متعال هم اجر سال‌ها اخلاص او را داد و امروز شاهد محبوبیت روزافزون این شهید والامقام هستیم.

   

   

  منبع: دفاع‌پرس 

فرهنگ و هنر

cache/resized/e6af305268b0763d7b4e18071bd7a0bf.jpg
کتاب «بلندای آسمان وطن» خاطرات خلبان آزاده جانباز ...
cache/resized/5c17989fdda46ad8b631c928992f7c9b.jpg
کتاب «پسر رنج» خاطرات و زندگی نامه آزاده سرافزار ...
cache/resized/1a30ce51315f59ae0c01a525fd63c5cc.jpg
«کتاب پرواز مازیار» خاطرات همسر شهید خلبان ...
cache/resized/1803a946b486c5392725ed55d343d3d0.jpg
کتاب «حماسه‌خوان خمینی» روایتی از حاج صادق ...
cache/resized/78a9ac35d274a94c81cf656f3351b681.jpg
کتاب «تن‌نور» داستان پسر نوجوان یک تکاور ارتش است ...
cache/resized/db55a79cb2fa7e6c9cfeb2bdecb1567f.jpg
کتاب «فرار» با موضوع فرار اسرای عراقی از تازه‌های ...
cache/resized/93a26c93ccb968a2a468448d2bb013a7.jpg
کتاب «ستارگان راه» روایتی از 121 شهید منطقه ...
cache/resized/ac312fd847f2af613d04d5e486c4ac06.jpg
کتاب «اخراجی‌ها» نوشته محمدرضا همتی حاوی ...

مجوزها

Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Patterns for Boxed Version
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family