تضمینی که ادامه جنگ پس از فتح خرمشهر به ایران داد

چهارشنبه, 23 خرداد 1403 16:54 اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

«محسن رضایی» و شهید «علی صیاد شیرازی» می‌گفتند ادله‌ای بنویسیم و نشان دهیم که آیا ایستادن ما روی مرز می‌تواند تضمینی برای دفاع از خرمشهر در برابر حمله دوباره باشد؛ چون به صدام اعتمادی نبود و بعضی از دوستان می‌گفتند که عقب‌نشینی عراق تاکتیکی است.

به گزارش خط هشت، سردار «احمد غلامپور» فرمانده قرارگاه کربلا در دوران دفاع مقدس در بخشی از جلد اول کتاب تاریخ شفاهی خود با عنوان «جوانان اهواز هنوز زنده‌اند» درباره چرایی ادامه جنگ پس از آزادسازی خرمشهر گفته است:

«ببینید، حرف ما این بود که آیا توقف ما به معنای تمام شدن جنگ است؟ این مسئله مهمی بود. حتی در آن زمان که با رضایی و صیاد بحث می‌کردیم، آن‌ها می‌گفتند ادله‌ای بنویسیم و نشان دهیم که آیا ایستادن ما روی مرز می‌تواند تضمینی برای دفاع از خرمشهر در برابر حمله دوباره باشد؛ چون به صدام اعتمادی نبود و بعضی از دوستان می‌گفتند که عقب‌نشینی عراق تاکتیکی است.

بعضی‌ها هم می‌گفتند که تمام تمرکز صدام روی دفاع از خاکش و حفظ شرق بصره است. ما می‌خواستیم به امام بگوییم که با توقف ما، خطر حمله دوباره عراق و سقوط دوباره خرمشهر وجود دارد. از طرفی همه سیاسیون، احزاب و گروه‌هایی که از نظر ما خیلی هم با جنگ همراه نبودند، می‌گفتند منطقه ارزشمند و قابل اتکایی را بگیریم و با تکیه‌بر آن مذاکره کنیم.

نکته مهم آن است که ما عراق را از خاک خودمان بیرون کردیم. عراقی‌ها با اراده خودشان نرفتند که بگوییم نادم و پشیمان شدند. ما قدم‌به‌قدم با عملیات‌های طریق‌القدس، فتح‌المبین و بیت‌المقدس، به‌سختی ارتش عراق را عقب زدیم و ارتش این کشور به مرحله‌ای از انهدام رسید که فهمید حالا برای حفظ خاک خودش دفاع کند.

حضرت امام در حضور جمعی از اعضای شورای عالی دفاع گفتند که اگر امکان دارد در مرز متوقف شویم و جنگ را ادامه دهیم. بعضی از اعضای حاضر در جلسه ازجمله آقای هاشمی رفسنجانی و تیمسار ظهیرنژاد موافق نظر امام نبودند. در گفت‌وگوی بعد از آن‌هم محسن رضایی و صیاد اعلام کردند که نظرشان در این باره منفی است و استدلال‌های نظامی‌شان را خدمت امام عرض کردند. در نهایت امام نظر مخالفان را پذیرفتند و اجازه عبور از مرز و ادامه جنگ را دادند. بعد از این قضیه، عملیات رمضان انجام شد که امام در تائید این عملیات، به مردم بصره پیام دادند.

امام از طرح‌های ما مطلع بودند و می‌دانستند که هدف اصلی‌مان بصره است و نگران بودند که با ورود به بصره، مردم آن‌جا آسیب ببینند. به‌هرحال ایشان مرجع تقلید بودند و شخصیتی روحانی و عاطفی داشتند و از نگاه ایشان، تفاوتی بین مردم عراق و ایران وجود نداشت.

امام حدود ۱۴ تا ۱۵ سال در عراق بودند و رابطه عاطفی ریشه‌دار و عمیقی با مردم این کشور داشتند. عراقی‌ها هم ایشان را مجتهد و مرجع تقلیدی عالی‌قدر می‌دانستند و خیلی به امام علاقه داشتند. نکته مهم آن است که امام خمینی در طول جنگ، فقط در عملیات رمضان به این صورت ورود کردند، چون قرار بود ما از مرز عبور کنیم. ایشان در پیامی مکتوب که از رسانه‌ها پخش شد، خطاب به مردم منطقه بصره فرمودند که ایرانی‌ها دارند به سمت شما می‌آیند. آن‌ها برادران شمایند و برای نجات‌تان می‌آیند».

منبع: مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس سپاه

 

 

 

 

منبع: دفاع‌پرس

خواندن 31 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

یادداشت

فرهنگ و هنر

cache/resized/36bf62d69dafbb0bf97a771ea4085114.jpg
کتاب «نینوایی در کرانه کارون» خاطرات جمعی از ...
cache/resized/2ed5608ad882de50dccfb85848ab284b.jpg
کتاب «نینوایی در کرانه کارون» خاطرات جمعی از ...
cache/resized/3b414121dbc080a630b0f96b3cc32645.jpg
«جبهه چشمان تو» مجموعه رباعیّات دفاع مقدّس «روح ...
cache/resized/31739084bab2887e5d14257daa3d153c.jpg
کتاب «سطر‌های سربلند» مجموعه مقالاتی در باب نظریه ...
cache/resized/391590a8aca5da3a1ddddb1d98711ec2.jpg
کتاب «رمل‌های بی قرار» مجموعه دلنوشته‌های زائران ...
cache/resized/c6bf9c5c91b6c87d60cd13ac5b241698.jpg
کتاب «دو طبیب عاشق» زندگینامه شهیدان دکتر سلیم و ...
cache/resized/5d5caac97b7cd3afa7a2eed056bbf2e3.jpg
کتاب شرح عاشقی؛ زندگی پژوهشی شهید جهانبخش عباس ...
cache/resized/9a32a597cb4a8f56f2bd87966bc37ce1.jpg
کتاب «دره در آتش» با موضوع زندگی پژوهی شهدای شمال ...

مجوزها

Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Patterns for Boxed Version
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family