داستانک‌هایی از جنس مقاومت مردم غزه

سه شنبه, 16 آبان 1402 16:45 اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

رویدادهای تلخ غزه و تصاویری که از قاب دوربین‌ها منتشر می‌شود، به خوبی آنچه در این سرزمین رخ می‌دهد را به تصویر می‌کشند؛ در اراک جمعی از هنرمندان دغدغه‌مند با تبدیل این تصاویر به داستانک‌هایی از جنس مقاومت، روایت‌گر آنچه بر مردم غزه می‌گذرد، شدند.

به گزارش خط هشت: امروز تصاویر غزه هر کدام قصه‌ای از کتاب 7 دهه ظلم و کودک‌کشی است، امروز تصاویر غزه داستان‌هایی پر از درد و غم از کودکانی و زنانی مظلوم فلسطینی است، درد و غمی که درمانی جز نابوی رژیم کودک کش صهیونیستی ندارد.

رویدادهای تلخ غزه و تصاویری که از قاب دوربین‌ها منتشر می‌شود، به خوبی آنچه بر این سرزمین وارد می‌شود را به تصویر می‌کشند.

در اراک جمعی از هنرمندان دغدغه‌مند با تبدیل این تصاویر به داستانک‌هایی از جنس مقاومت، روایت‌گر آنچه بر مردم غزه می‌گذرد، شدند.

 

بی‌پناه به قلم مریم طالبی؛ همیشه روی دیوار حیاط در رفت و آمد بود، می‌پرید از این دیوار به آن دیوار. 
حالا هیچ دیواری باقی نمانده است. تنها شانه‌های کوچک من... 
 

دل‌خون به قلم مریم کیانی؛ مشغول درست کردن ته‌تالی شدم، شام مورد علاقه‌مان. حیدر با توپش بازی می‌کرد که یک لحظه خورد زمین. لبش فقط به اندازه یک نقطه خون‌مرده شد. 

 

کلی غر زدم به سجاد: همش سرت تو گوشیه! چرا حواست به بچه نیست؟ 
غر زدنم از روی بغض است، دلم خون است برای مادری که جنازه طفلش را محکم در بغل گرفته، پدری که خسته است و سر تا پایش غرق در خاک. بچه‌هایی که گرسنه‌اند و تشنه‌. 
 

 هم‌بازی به قلم مریم طالبی؛ بچه‌ها بریم بازی؟ - دوستامون نیستن! - مامان میگه مردن؟! - یعنی ما بمیریم می‌تونیم باهاشون بازی کنیم...؟ 

 

  

خنده تلخ به قلم فرشته عسگری؛ -قربان، بیمارستان را هم زدیم، هزار و اندی کشته روی دست دنیا گذاشتیم. -مشتشون خوابید یا نه؟ تلخ خندید، عرق پیشانی‌اش را پاک کرد، به لکنت افتاد: بین خودمان بماند. راستش فکر می‌کنم با این ویرانه‌ها فقط کلی سنگ تازه برای مشت‌هاشون درست کردیم! 

 کارتون به قلم سید میلاد موسوی؛ مادر لباس صورتی را تنش کرد؛ همان که عکس عروسک‌های کارتونی رویش بود. زیر نور شمع، تیشرتش را می‌دید، با ذوق آن را  به بابا و مامان نشان می‌داد، ناگهان صدای مهیبی آمد. خانۀ تاریک با آتش بمب روشن شد. 

 

روی تخت بیمارستان نشسته با دست و صورتی زخمی، بدنی پر از واهمه و لرز و جانی که دیگر نای گریه ندارد، خون و عرق عکس لباسش را پررنگ‌تر نشان همه می‌دهد. روزی می‌فهمد که پول بمب‌های این روزها را چه کسی داده است.  

در آسمان به قلم فرشته عسگری؛ -مامان می‌ترسم، مطمئنی بیمارستان امنه؟یعنی اینجا به سراغمون نمیان؟ -آره عزیزم، نگران نباش. قول میدم اوضاع که آروم شد برات کنافه درست کنم، قول میدم... 
حرف‌ها در دهانش خشکید. انفجار آرزوهایشان را به آسمان برد. 

 

زنگِ طوفان به قلم سید میلاد موسوی؛ گچ را برداشت و رفت پای تخته، فقط یک کلمه نوشت: «طوفان» 
 چیز دیگری نگفت، از پنجره خیره شد به حیاط. بادوبوران همه چیز را زیر و رو می‌کرد، درخت‌ها دیگر توان روی پا ماندن نداشتند. بعد از یک ربع، هوا آرام گرفت. اما دیگر هیچ چیز مثل قبلش نبود. 

معلم این‌دفعه «الأقصی» را جلوی کلمۀ قبل نوشت: 

«بچه‌ها! از بعدِ شنبه دیگه هیچ چیز مثل قبل نیست. کمر صهیون خم شده. هیبتش ریخته. 
گرد خواری رویش نشسته.» 
 
  روزِ نو به قلم سید میلاد موسوی؛  تبلیغ روی شیشهٔ مغازه‌ نگاهم را جلب کرد. روی برگۀ کاهی با ماژیک سبز یشمی، درشت نوشته بود:«تقویم چاپ جدید رسید»! الآن نه وقتِ چاپ تقویم سال بعد است و نه قبل! رفتم داخل. 

 

-آقا قضیه چیه؟ - چطور نمی‌دونی؟! یه مناسبت خوش اضافه شده. یه روزِ نو. ۱۳دی، روز فتح قدس 
*** 
تا بیدار شدم نگاهم به قاب روبرو افتاد. به چشمان حاج قاسم خیره شدم. با نگاهش خوابم را تعبیر می‌کرد… 

 

 

 

 

منبع: فارس

خواندن 48 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

یادداشت

 • آینده‌نگری و امید در مکتب امام خمینی (ره)

  امید به آینده یکی از ویژگی‌های مهم در رهبری الهی امام خمینی (ره) است؛ امیدی که منشا آن، نگرش قرآنی و عرفانی ایشان بود. ایمان سرشار و برخاسته از یقین، امام را در میدان مبارزه و قیام برای خدا امیدوار و هوشیار ساخته بود و به دنبال او، یک امت، امیدوار به راه افتاد.

  ادامه مطلب...
 • بسیج رکن حیاتی دفاع ملی

  آماده به کار بودن بسیج در همه میادین دفاع سخت و نیمه‌سخت و نرم در همه بخش‌های کشور و در مقابل حوادث مختلف و مقابله با فتنه‌های سیاسی امنیتی، عدم غافلگیری، هوشیاری کامل و حساس بودن نسبت به تهدیدات دشمنان، خط‌شکنی در میدان‌های خطرناک و استکبارستیزی از جمله کارکردهای بسیج بود.

  ادامه مطلب...
 • بسیجی یعنی علی علیه‌السلام

  اگر گذشتنِ از جان برای رهبر جانان بود، علی جانفداترین‌ سرباز گمنام در لیلةالمبیت‌های فراوان اسلام بود؛ اگر جنگ‌های مشرکان و منافقان و یهودیان علیه اسلام و قرآن بود، علی غیورترین‌ سردار دل‌های مسلمانان و والاتریند مدافع حرم قرآن بود؛ اگر خدمت‌رسانی به محرومان و نوازشگری یتیمان بود، علی کریم‌ترین خادمان‌امت در میان مردمان بود.

  ادامه مطلب...
 • نقش و کارکرد بسیج

  از زمانی که فرمان تشکیل ارتش ۲۰ میلیونی توسط امام خمینی (ره) صادر شد تاکنون این تشکل انقلابی و مکتبی در صحنه‌ها و عرصه‌های مختلف نقش و کارکردی مؤثر داشته است.

  ادامه مطلب...
 • به بهانه مرگ انسانیت

  تاریخ معاصر، حیران از حضور وحشیانه مِرکاواهای اهریمنی برای محاصره و شلیک به قلب بیمارستان‌هاست و صدای خس‌خس سینه‌های نوباوگان غریب غزه هنگام بارش تشعشعات فسفر سفید، در لابلای عربده‌های مستانه شیاطین صهیونیست، مجالی برای شنیده‌شدن نمی‌یابند.

  ادامه مطلب...

فرهنگ و هنر

cache/resized/4668876f105d7d5fd0fb083724deb898.jpg
«پسر تفتان» مستندی روایی از زندگی شهید «احمد ...
cache/resized/17f53d40c6ffdf1d7702fc6fb93ad229.jpg
کتاب درعا به قلم هاجر پورواجد، روایت خاطرات شهید ...
cache/resized/31474068c33998fb079d8e066f46036a.jpg
کتاب «بچه‌های چمران» مروری بر خاطرات رزمندگان ...
cache/resized/f3faac23d83b18fa3bcf4955dc5d71c4.jpg
آخرین روز از هفته کتاب و کتابخوانی است. حُسن ختام ...
cache/resized/13ba567f0f0cd10109e295f15bea54c7.jpg
رویداد هنر مسئله «شهید عزیز ما» همزمان با چهارمین ...
cache/resized/b53c257be057bef784ae6d9eaddefb12.jpg
کتاب «خط مقدم» اثر فائضه غفار حدادی که روایتی است ...
cache/resized/19d70b6701592ac6eff5d3ba30709466.jpg
کتاب تحسین‌شده «دختر شینا» به قلم بهناز ...
cache/resized/f86bd1baa0196623b2e2b9ac2045a807.jpg
کتاب «ماه‌ رخ» خاطرات سیده ماه‌ رخ حسینی که با 4 ...

مجوزها

Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Patterns for Boxed Version
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family