روز نوجوان و نقش نوجوانان انقلابی در جامعه

سه شنبه, 09 آبان 1402 10:13 اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

سالروز شهادت محمدحسین فهمیده و روز نوجوان فرصتی مغتنم است جهت ایجاد ارتباطی پایدار با نسلی که قرار است آتیه‌دار و آینده‌ساز کشور باشند.

به گزارش خط هشت، علی عبدالصمدی؛ هشتم آبان سالروز شهادت «محمدحسین فهمیده» در منطقه‌ عملیاتی خرمشهر است. از همین رو این روز در تقویم ملی کشورمان روز نوجوان نیز نامگذاری شده است.

نوجوانی یکی از مقاطع سنی بسیار حساس در طول حیات انسان به شمار می‌رود؛ مقطعی حد فاصل کودکی و جوانی است. تربیت خانوادگی در این دوران حیاتی بسیار نقش‌آفرین بوده و زمینه‌ساز و پایه‌گذار شخصیت انسان در طول سال‌های بعدی است.

خانواده در تربیت و پرورش فرزندان در دوران نوجوانی نقشی اساسی را ایفا می‌کند. پدر و مادر تعیین کننده‌ترین شاخصه در تربیت نوجوانان هستند.

اگر چه با گذشت زمان و تغییر نسل و پا گشا شدن تکنولوژی‌ها و فنآوری‌های نوین، روحیات و خلقیات نوجوانان دوره‌ها و دهه‌های مختلف دچار تغییر و تحول می‌شود، اما هوشیاری خانواده به‌ویژه پدر و مادر باعث ارتقاء و پیشرفت نوجوانان در زندگی خواهد شد.

والدین باید در قبال تربیت نوجوانان ویژگی‌ها و خصائصی را حائز باشند؛ این خصوصیات اعم از موارد ذیل است: ایمان و توکل به خداوند تبارک و تعالی، مطالعه و تحقیق در رابطه با ایجاد ارتباط با نسل نوین، کنترل نوجوانان به‌گونه‌ای که موجب ایجاد محدودیت‌های بی‌مورد نشود و به قولی آزادی عمل و خلاقیت نوجوان را سلب نسازد و زمینه سازی فضایی دوستانه و سالم در محیط خانواده از اهم وظائف والدین در قبال نوجوانان جهت تربیت صحیح آنان است.

طی دوره‌ها و دهه‌های مختلف موضوعات و مسائل گوناگون دغدغه‌ی خانواده‌های برای تربیت نوجوانان بوده است. توجه نوجوانان به آموزه‌های دینی و اجتناب از آلودگی به تفکرات مغایر با اعتقادات اسلامی و شرعی، اعتیاد به دخانیات و مواد مخدر، ایجاد روابط ناسالم اجتماعی و استفاده‌ی کورکورانه از فنآوری‌های روز از نگرانی‌های خانواده‌های متدین در خصوص تربیت صحیح فرزندان بالاخص نوجوانان طی دهه‌های اخیر بوده است. از همین رو این رسانه‌های جمعی و گروهی هستند که با توجه به ساختار و قابلیت‌هایی که دارند می‌توانند در آموزش خانواده‌ها و نیز نسل نوجوان پویا و کوشا باشند.

بسیاری از موضوعاتی که برای نسل‌های قدیمی‌تر ممکن است مساله یا معضل تلقی شود، برای نسل نوجوان عاری از اهمیت و به قولی حل شده است؛ و برعکس آن چه بعضا برای نوجوانان مهم است برای والدین کمترین اهمیتی ندارد. رسانه‌ها با بهره‌ای که از صدا، تصویر، رنگ و نوشتار می‌برند به سادگی می‌توانند فاصله‌ی بین دو نسل را به حداقل برسانند و موجب تفاهم بین اعضای خانواده‌ها شوند.

امام صادق علیه‌السلام به یکی از یاران خود درباره‌ی موضوع نوجوانان و جوانان چنین فرمودند: «بر تو باد توجه به جوانان، زیرا آنان به هر کار خیری از دیگران پیشتازتر هستند.»

سالروز شهادت محمدحسین فهمیده و روز نوجوان فرصتی مغتنم است جهت ایجاد ارتباطی پایدار با نسلی که قرار است آتیه‌دار و آینده‌ساز کشور باشند.

 

 

منبع: دفاع‌پرس

خواندن 69 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

یادداشت

 • آینده‌نگری و امید در مکتب امام خمینی (ره)

  امید به آینده یکی از ویژگی‌های مهم در رهبری الهی امام خمینی (ره) است؛ امیدی که منشا آن، نگرش قرآنی و عرفانی ایشان بود. ایمان سرشار و برخاسته از یقین، امام را در میدان مبارزه و قیام برای خدا امیدوار و هوشیار ساخته بود و به دنبال او، یک امت، امیدوار به راه افتاد.

  ادامه مطلب...
 • بسیج رکن حیاتی دفاع ملی

  آماده به کار بودن بسیج در همه میادین دفاع سخت و نیمه‌سخت و نرم در همه بخش‌های کشور و در مقابل حوادث مختلف و مقابله با فتنه‌های سیاسی امنیتی، عدم غافلگیری، هوشیاری کامل و حساس بودن نسبت به تهدیدات دشمنان، خط‌شکنی در میدان‌های خطرناک و استکبارستیزی از جمله کارکردهای بسیج بود.

  ادامه مطلب...
 • بسیجی یعنی علی علیه‌السلام

  اگر گذشتنِ از جان برای رهبر جانان بود، علی جانفداترین‌ سرباز گمنام در لیلةالمبیت‌های فراوان اسلام بود؛ اگر جنگ‌های مشرکان و منافقان و یهودیان علیه اسلام و قرآن بود، علی غیورترین‌ سردار دل‌های مسلمانان و والاتریند مدافع حرم قرآن بود؛ اگر خدمت‌رسانی به محرومان و نوازشگری یتیمان بود، علی کریم‌ترین خادمان‌امت در میان مردمان بود.

  ادامه مطلب...
 • نقش و کارکرد بسیج

  از زمانی که فرمان تشکیل ارتش ۲۰ میلیونی توسط امام خمینی (ره) صادر شد تاکنون این تشکل انقلابی و مکتبی در صحنه‌ها و عرصه‌های مختلف نقش و کارکردی مؤثر داشته است.

  ادامه مطلب...
 • به بهانه مرگ انسانیت

  تاریخ معاصر، حیران از حضور وحشیانه مِرکاواهای اهریمنی برای محاصره و شلیک به قلب بیمارستان‌هاست و صدای خس‌خس سینه‌های نوباوگان غریب غزه هنگام بارش تشعشعات فسفر سفید، در لابلای عربده‌های مستانه شیاطین صهیونیست، مجالی برای شنیده‌شدن نمی‌یابند.

  ادامه مطلب...

فرهنگ و هنر

cache/resized/4668876f105d7d5fd0fb083724deb898.jpg
«پسر تفتان» مستندی روایی از زندگی شهید «احمد ...
cache/resized/17f53d40c6ffdf1d7702fc6fb93ad229.jpg
کتاب درعا به قلم هاجر پورواجد، روایت خاطرات شهید ...
cache/resized/31474068c33998fb079d8e066f46036a.jpg
کتاب «بچه‌های چمران» مروری بر خاطرات رزمندگان ...
cache/resized/f3faac23d83b18fa3bcf4955dc5d71c4.jpg
آخرین روز از هفته کتاب و کتابخوانی است. حُسن ختام ...
cache/resized/13ba567f0f0cd10109e295f15bea54c7.jpg
رویداد هنر مسئله «شهید عزیز ما» همزمان با چهارمین ...
cache/resized/b53c257be057bef784ae6d9eaddefb12.jpg
کتاب «خط مقدم» اثر فائضه غفار حدادی که روایتی است ...
cache/resized/19d70b6701592ac6eff5d3ba30709466.jpg
کتاب تحسین‌شده «دختر شینا» به قلم بهناز ...
cache/resized/f86bd1baa0196623b2e2b9ac2045a807.jpg
کتاب «ماه‌ رخ» خاطرات سیده ماه‌ رخ حسینی که با 4 ...

مجوزها

Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Patterns for Boxed Version
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family