گفت‌وگو با خواهر شهید «غضنفر رکن‌آبادی»

شهید رکن‌آبادی در پی تعاملی سازنده با همه شیعیان بود

شنبه, 13 اسفند 1401 16:51 اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

ایران رکن‌آبادی می‌گوید: «برادرم علاوه بر اینکه عضو وزارت امور خارجه و فعال سیاسی بود اما هیچ‌گاه پشت میز ننشست. مردانه در میدان حاضر می‌شد و از هر فرصتی برای کسب اطلاعات استفاده می‌کرد. او با بهره‌مندی از اطلاعاتی که از کشورهای مختلف دریافت می‌کرد، می‌کوشید تا تعاملی سازنده با همه شیعیان و غیر ایرانی‌ها در اقصی‌نقاط ایران برقرار کند.»

 

به گزارش خط هشت، حادثه تلخ منا و شهید شدن تعداد زیادی از مسلمانان جهان و به ویژه هم‌میهنان عزیزمان که بی‌شک سیاست‌های خصمانه آل سعود در آن تاثیرفراوانی داشت، هیچگاه ازذهن و خاطرات مردم ایران فراموش نخواهد شد. در این چند سال که ازفاجعه منا می‌گذرد با فرارسیدن مناسک حج، افرادی که در آن حادثه حضور داشتند و خانواده‌های شهدای این فاجعه دچار اضطراب ودل تنگی خاصی می‌شوند. یکی از افرادی که در این فاجعه به شهادت رسید و درباره نحوه شهادتش شک و شبهه فراوان وجود دارد، شهید «غضنفر رکن آبادی» سفیر پیشین ایران در لبنان است. همگان بر این باورند که رژیم آل سعود از حضور شهید «رکن‌آبادی» درمناسک حج استفاده کرد، او را ربوده و بعد به شهادت رساند. برای شناخت ابعاد روحی و فکری شهید، خبرنگار نوید شاهد با دکتر «ایران رکن‌آبادی» خواهر شهید رکن‌آبادی، مدیرکل امور بانوان مجمع جهانی اهل‌بیت گفت‌وگو کرد.

برادرم به دنبال تعاملی سازنده با همه شیعیان در اقصی‌نقاط ایران بود

خواهر شهید «رکن آبادی» معتقد است این شهید به دلیل کارایی و عملکرد مناسب در جبهه‌های محور مقاومت خار چشمی برای دشمنان و عنصر نامطلوبی برای آل سعود به شمار می‌رفت که همواره آن‌ها دنبال ترور او در همه جای دنیا بودند و در جایی که کسی فکرش را نمی‌کرد او را به شهادت رساندند. در ادامه این گفت‌وگو را می‌خوانید.

علاقه بسیاری به مطالعه و عبادت داشتند

خواهر شهید درباره برادرش شهید «رکن‌آبادی» گفت: شهید غضنفر رکن آبادی در سال 1345 در قم دیده به جهان گشود؛ برادر من فرزند اول خانواده بودند و از کودکی علاقه بسیاری به مطالعه و عبادت داشتند. او در سن 12 سالگی در تظاهرات سال 1357 شرکت داشت و همواره در فعالیت‌های انقلابی شرکت می‌کرد. برادرم پس از انقلاب در جبهه مقاومت حضور پیدا کرد و همزمان تحصیلات خود را ادامه می‌داد به طوری که در سال 1364 در رشته معارف اسلامی دانشگاه امام صادق (ع) پذیرفته شد.

رکن آبادی ادامه داد: برادرم پس از مدتی وارد وزارت امور خارجه شد و ایده‌های بسیاری برای مقابله با رژیم صهیونیستی و دولت آمریکا ارائه داد.

بیشترین خاطرات کودکی‌ام با غضنفر رقم خورد

«ایران رکن‌آبادی» با اشاره به تفاوت سنی کمی که با برادرش (غضنفر) داشت درباره خاطرات کودکی‌اش توضیح داد: به دلیل اختلاف سنی کمی که  با برادرم «غضنفر» داشتم، از همان کودکی ارتباط خوبی با هم داشتیم و بیشترین خاطرات کودکی‌ام با غضنفر رقم خورد. من با برادر بزرگترم غضنفر بزرگ شدم (غضنفر اولین فرزند خانواده و من دومین فرزند بودم.) از کودکی که بازی‌ها کودکانه می‌کردم تا زمانی که به درجات بالاتری دست یافتم؛ غضنفر مشوق و همراهم بود.

وی افزود: اگر روزی از من بخواهند یک الگو در زندگی‌ام نام ببرم، بی‌شک از غضنفر یاد می‌کنم. غضنفر نه تنها الگو و اسوه من بود بلکه آموزش‌دهنده من در مسائل دینی، اعتقادی، اجتماعی، علمی و درسی بود. غضنفر از همان کودکی انسانی بالغ و کامل بود؛ هیچ‌گاه احساس نکردم برادرم فقط چهارسال از من بزرگتر است. احساس می‌کنم او به اندازه بیست‌سال از من بزرگتر بود. همین تفاوت‌‎ها و ویژگی‌های اخلاقی خاصی که داشت، سبب شد تا از او در ذهنم انسانی بزرگ و مقتدر بسازم. همیشه پیرو او بودم و تصمیماتش را بهترین تصمیم می‌دانستم.

تمام آموزه‌های زندگی‌ام را مدیون برادرم هستم

«ایران رکن‌آبادی» با اشاره به حمایت‌های برادرش درباره فعالیت‌های او اظهار کرد: هر لحظه‌ای که کنار برادرم بودم، هیچ‌گاه ندیدم در انجام کاری اتلاف وقت کند. همیشه او را در حال فعالیت می‌دیدم. زمانی که برای تحصیلات به خواست برادرم به بیروت رفتم؛ در کنارش آموزش دیدم و چیزهای زیادی از او یاد گرفتم. همیشه تاکید بر یادگیری زبان عربی و خوبی‌های لبنان داشت. به خاطر دارم روزی را که برای دفعه اول به لبنان رفتم؛ برادرم به من گفت: «از تو خواستم تا به لبنان بیایی تا علم اینجا را بیاموزی.» من در آنجا علاوه بر یادگیری فرهنگی ملت هفتاد و دو طایفه‌ای لبنان در عرصه بین‌المللی برای وطنم فعالیت کردم. من تمام این آموزه‌ها را مدیون برادرم هستم.

با بهره‌مندی از ظرفیت‌های کشورمان تعاملی سازنده با همه شیعیان در اقصی‌نقاط ایران داشت

خواهر شهید رکن‌آبادی از برادرش به عنوان یکی از شوهود دیپلماسی عمومی یاد کرد و گفت: شهید رکن آبادی دیپلماسی زیبایی داشت. او علاوه بر اینکه عضو وزارت امور خارجه و فعال سیاسی بود اما هیچ‌گاه پشت میز ننشست. مردانه در میدان حاضر می‌شد و از هر فرصتی برای کسب اطلاعات استفاده می‌کرد. در بیشتر سمینارها و نشست‌ها که غیر ایرانی‌ها در آن حضور داشتند شرکت داشت و با آنها گفت‌وگو و مذاکره می‌کرد و از اطلاعات کشورها با خبر می‌شد. می‌کوشید تا با بهره‌مندی از ظرفیت‌های کشورمان تعاملی سازنده با همه شیعیان و غیر ایرانی‌ها در اقصی‌نقاط ایران داشته باشد.

«ایران رکن‌آبادی» بیان کرد: شهید «غضنفر رکن‌آبادی» در بحث دیپلماسی عمومی همیشه خوش درخشید و مصداق عملی دیپلماسی عمومی تلقی می‌شد. شهید رکن‌آبادی با وجود همین ارتباط، اطلاعات و تعامل‌سازنده‌ای که با حوزه بین‌الملل داشت، در پیشبرد اهداف سیاسی و دیپلماسی کمک می‌کرد.

برادرم زندگی را یک کنش‌گری الهی می‌دید

خواهر شهید رکن‌آبادی با تاکید براینکه برادرش زندگی را یک کنش‌گری الهی می‌دید، بیان کرد: معتقد بود به حدیث «إِنَّ الْحَیاةَ عَقیدَةٌ وَجِهادٌ» به این معنا که، هر تلاشی در راه زندگی عقیده است. یعنی اینکه انسان باید در زندگی دارای یک عقیده باشد. یک اصل، یک مبنا، یک مکتب، یک فکر. شهید رکن آبادی زندگی را یک کنش‌گری الهی می‌دید و با مجاهدت‌های خودش نشان داد که یک انسانی «فی سبیل الله» است. از تمام فرصت‌ها استفاده می‌‌کرد تا دید اطرافیان را نسبت به فرهنگ دینی روشن کند.

مدیرکل امور بانوان مجمع جهانی اهل‌بیت به علاقه مردم لبنان نسبت به برادرش اشاره کرد و گفت: تعامل سازنده، دلسوزی‌های شهید رکن‌آبادی و اعتقاداتی که به راهش داشت و برای اجرای آن از هیچ چیز فروگذار نبود، باعث شد تا مردم لبنان از جان و دل او را دوست داشته باشند. او سفیری بود که بنا به شرایط اجتماعی‌اش، می‌توانست با ادعا، خودش را در جایگاهی عالی قرار دهد، اما ترجیح داد تا در وسط میدان و در بین مردم باشد و با آنان ارتباط برقرار کند.

خط قرمز برادرم انقلاب و رهبرمان بود

«ایران رکن‌آبادی» درباره خط قرمزهایی که برادرش داشت توضیح داد: خط قرمز برادرم انقلاب و رهبرمان بود و اجازه نمی‌دادند کسی در این زمینه خدشه‌ای وارد کند. ارتباطات را تا حدی پیش می‌برد که خلاف منافع ملی نباشد و عزت و اقتدار ایران حفظ شود.

خواهر این شهید والامقام ادامه داد: برادرم ذره‌ای غرور و تکبر نداشت، از کودکی این روحیه را در او می‌دیدم. او معتقد بود که مردم لبنان در خط مقدم جبهه جنگ اسلام با کفر هستند، به همین دلیل برای مردم لبنان احترام زیادی قائل بود و به خاطر مخلص بودنش مردم لبنان، خیلی آنها را دوست داشت. او انسانی مهربان، دلسوز، با وجدان و مومن بود. دلسوزی خود را در پایه‌ای آگاهانه استوار می‌کرد و در راستای اجرای آن می‌کوشید. برادرم بدون کوچک‌ترین چشمداشتی، در خفا و بدون ریاکاری به همه کمک می‎‌کرد.

 

 

منبع: نوید شاهد

خواندن 142 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

یادداشت

 • «دفاع مقدس»؛ چراغ راه جبهه مقاومت

  امروزه اگر علاوه بر ملت ما، امت اسلامی در برابر توطئه‌های دشمنان با روحیه‌ای جهادی و انقلابی، مصمم‌اند، برگرفته از مولفه‌هایی همچون دشمن‌شناسی، دشمن‌ستیزی، مقاومت و ایستادگی است که در واقع محور آموزه‌های دوران دفاع مقدس است.

  ادامه مطلب...
 • موشک باران به احترام دختری با گوشواره‌های قلبی

  آنچه خوردند، فقط به تقاصِ کاپشنِ صورتی دخترکی با گوشواره قلبی بود. حساب گوشواره و گوش و پاره به پاره پیکر شهیدان‌مان جداست. این موشک‌ها فقط لیوان آبی بود که لب‌های تفدیده‌مان را اندکی سرد کند.

  ادامه مطلب...
 • احیاء فرهنگ ایثار، رسالت مهم یادواره شهدا

  یکی از مهم‌ترین رسالت‌های برگزاری یادواره شهدا، حفظ و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه است؛ که باید در بین نسل جدید انقلاب تبیین شود.

  ادامه مطلب...
 • از نام تو از یاد تو می‌ترسند سردار!

  از حضور تو در میان مردم می‌ترسیدند و حالا از حضورِ مردم در حریمت هم وحشت دارند. مردم را می‌کشند اما نمی‌دانند هم‌اندیشان تو را نمی‌شود کشت. ما با شهادت زنده‌ایم. ما زنده‌ایم که شهادت را نفس بکشیم.

  ادامه مطلب...
 • راز محبوبیت روزافزون شهید حاج قاسم سلیمانی

  به گزارش خط هشت، سید محمدجواد میرخانی؛ سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی در دوران عمر بابرکت خود، علی‌رغم تلاش‌های دشمنان و بدخواهان، در میان ملت ایران و در کشورهای منطقه و جبهه مقاومت، از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار بود؛ اما پس از این‌که «شیطان بزرگ» مانند همیشه اشتباه محاسباتی کرد و دست به ترور سردار دل‌ها زد، نه‌تنها غبار فراموشی بر یاد و خاطره و مکتب این شهید والامقام ننشست؛ بلکه «شهید قاسم سلیمانی» برای مستکبران از «قاسم سلیمانی» خطرناک‌تر شد و از آن‌روز به بعد، نام، یاد و مکتب این شهید والامقام، چندین برابر از دوران حیاتش، بسط و نشر پیدا کرده و می‌کند.

  تشییع میلیونی پیکر مطهر سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و یارانش، اولین نمونه از اثرات خون این شهید والامقام و افزایش محبوبیت سردار دل‌ها پس از شهادتش است؛ تا جایی که رهبر معظم انقلاب اسلامی از این خیزش میلیونی مردم، به‌عنوان اولین سیلی بر صورت قاتلان این شهید والامقام یاد کردند و پس از این تشییع باشکوه نیز تا به امروز نه‌تنها از محبوبیت این شهید والامقام کاسته نشده؛ بلکه هر روز مکتب شهید سلیمانی در جامعه فراگیرتر شده و نام و یاد این سردار دل‌ها، عامل وحدت بیش از پیش مردم شده است.

  شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی محبوبیت او را در میان مردم جهان نیز بالا برد؛ هرچند ملت‌های منطقه نظیر مردم عراق، سوریه و لبنان، حاج‌قاسم را به‌دلیل مجاهدت‌هایش در راستای مبارزه با گروه تروریستی داعش و رژیم نامشروع صهیونیستی می‌شناختند و محبوبیت این شهید والامقام در این کشورها نیز کم نبود؛ اما شهادت او باز هم بر این محبوبیت هم در کشورهای جبهه مقاومت و هم در دیگر کشورها افزود و پس از آن بود که مکتب حاج قاسم در کشورهای دیگر نیز الگوی مقاومت شد و نام سردار دل‌ها، حتی در کشورهای اروپایی هم بر سر زبان مردم افتاد.

  اما علت این همه محبوبیت روزافزون سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی در چیست؟ بدون‌شک این راه و رسم الهی است که وقتی کسی در راه او قدم بگذارد و تمام کارهایش را برای رضای خدا انجام دهد و از غرور، تکبر و منیت خودداری کند، خدا نیز به وی اجر و پاداشی می‌دهد که محبوبیت او را در میان خلق خدا به‌همراه دارد.

  این راه و رسم الهی نه‌تنها فقط درباره سردار شهید حاج قاسم سلیمانی؛ بلکه درباره بسیاری دیگر از افراد صدق کرده و می‌کند؛ برای نمونه زمانی که روح بلند حضرت امام خمینی (ره) به ملکوت اعلی پیوست، قدیمی‌ها شاهد بوده‌اند که چه جمعیتی در مراسم تشییع پیکر ایشان شرکت کردند و در فراق امام خود اشک ریختند و یا سرداران شهیدی که امروز عشق آن‌ها در دل‌ها شعله می‌کشد، مانند شهید «محمدابراهیم همت»، شهید «ابراهیم هادی» و... همگی محبوبیت آن‌ها یک علت بیشتر ندارد و آن علت، چیزی نیست جز «اخلاص».

  سردار دل‌ها به تعبیر رهبر معظم انقلاب اسلامی تمام کارهایش، به‌معنای واقعی کلمه روح اخلاص داشت؛ یعنی واقعاً بااخلاص کار می‌کرد؛ اهل خودنمایی، تظاهر و منیت نبود و همواره برای خدا حرکت می‌کرد؛ بنابراین خداوند متعال هم اجر سال‌ها اخلاص او را داد و امروز شاهد محبوبیت روزافزون این شهید والامقام هستیم.

   

   

  منبع: دفاع‌پرس 

فرهنگ و هنر

cache/resized/e6af305268b0763d7b4e18071bd7a0bf.jpg
کتاب «بلندای آسمان وطن» خاطرات خلبان آزاده جانباز ...
cache/resized/5c17989fdda46ad8b631c928992f7c9b.jpg
کتاب «پسر رنج» خاطرات و زندگی نامه آزاده سرافزار ...
cache/resized/1a30ce51315f59ae0c01a525fd63c5cc.jpg
«کتاب پرواز مازیار» خاطرات همسر شهید خلبان ...
cache/resized/1803a946b486c5392725ed55d343d3d0.jpg
کتاب «حماسه‌خوان خمینی» روایتی از حاج صادق ...
cache/resized/78a9ac35d274a94c81cf656f3351b681.jpg
کتاب «تن‌نور» داستان پسر نوجوان یک تکاور ارتش است ...
cache/resized/db55a79cb2fa7e6c9cfeb2bdecb1567f.jpg
کتاب «فرار» با موضوع فرار اسرای عراقی از تازه‌های ...
cache/resized/93a26c93ccb968a2a468448d2bb013a7.jpg
کتاب «ستارگان راه» روایتی از 121 شهید منطقه ...
cache/resized/ac312fd847f2af613d04d5e486c4ac06.jpg
کتاب «اخراجی‌ها» نوشته محمدرضا همتی حاوی ...

مجوزها

Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Patterns for Boxed Version
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family