سرلشکر صفوی: لزوم واکاوی تجربیات دفاع مقدس/ مبانی غرب در جنگ غزه فرو ریخت

دوشنبه, 29 آبان 1402 14:28 اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا با بیان اینکه مبانی غرب در جنگ غزه فروریخت، گفت: امروز آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها نمی‌توانند از حقوق بشر صحبت کنند و حتی مردم خودشان نیز این ادعا را باور نخواهند کرد.

به گزارش خط هشت، سردار سرلشکر «سید یحیی صفوی» دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا، صبح امروز (دوشنبه) در نشست علمی تخصصی «جایگاه علم و فناوری در دفاع مقدس» که در مرکز مطالعات راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران برگزار شد، با تأکید بر اینکه پیروزی فلسطینی‌ها و جبهه مقاومت حتمی است، اظهار داشت: مبانی غرب در جنگ غزه فروریخت؛ چراکه آن‌ها ۳۰۰ سال در مبانی حقوق بشر، آزادی رسانه‌ها و افکار، برابری انسان‌ها و جلوگیری از تفکر آپارتاید مانور داده و کشور‌های آسیایی و آفریقایی را فریب دادند؛ اما امروز آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها نمی‌توانند از حقوق بشر صحبت کنند و حتی مردم خودشان نیز این ادعا را باور نخواهند کرد و در تجمعات چند صد هزار نفری این موضوع را شاهد هستیم که در واقع این اتفاقات، حوادث جدیدی است.

سرلشکر صفوی با تأکید بر اینکه آن‌چه در آینده شاهد آن خواهیم بود، کاملاً از آن‌چه که تاکنون در مقیاس ملی، منطقه‌ای و جهانی رخ داده، متفاوت است، افزود: ما امروز شاهد نوعی تغییرات بزرگ در مسائل جهانی، فناوری‌های پیشرفته، مبانی قدرت، سیاست و هندسه نظم جهانی هستیم؛ لذا مهم آن است که ما این حوادث را رصد کنیم، تجربیات خود در دوران دفاع مقدس را هم مورد واکاوی قرار دهیم و برای دفاع همه‌جانبه، پیشرفت کشور و رسیدن به وضعیت مطلوب در عرصه‌های مختلف، بتوانیم از این فرصت‌ها استفاده کنیم.

رئیس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس گفت: همایش علمی تخصصی «جایگاه علم و فناوری در دفاع مقدس» با تدبیر رهبر معظم انقلاب اسلامی راه‌اندازی شده و ستاد کل نیرو‌های مسلح برگزاری این همایش را به پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی سپرده است.

وی از برگزاری این همایش به صورت وسیع‌تر در سال ۱۴۰۳ خبر داد و با اشاره به فلسفه‌های برگزاری همایش جایگاه علم و فناوری در دفاع مقدس، تصریح کرد: ۳۴ سال از پایان دفاع مقدس می‌گذرد؛ اما هنوز ابعاد ناشناخته دفاع مقدس بسیار است؛ بنابراین ما می‌خواهیم این ابعاد را واکاوی کنیم.

سردار صفوی به برتری نیرو‌های متفکر اسلامی ما در رده‌های ارتش جمهوری اسلامی ایران در دوران دفاع مقدس اشاره و عنوان کرد: هیچ‌کس در آغاز جنگ تحمیلی تصور نمی‌کرد که می‌توان ایستادگی کرد و به پیروزی رسید؛ چراکه دشمن ما تجهیزات و پشتوانه سیاسی بیشتری از ما داشت و حداقل ۶۵ میلیارد دلار یعنی بیش از ۷۰ درصد از بودجه خود را در جنگ هزینه کرد، حدود ۸۰ تا ۹۰ میلیارد دلار از کشور‌های دیگر وام گرفت و یا وام بلاعوض دریافت کرد و شاید یک‌بار همه ارتش بعث عراق کاملاً منهدم شد؛ اما دوباره با تجهیزات جدید بازسازی شد.

مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا با اشاره به جایگاه علم و فناوری در دفاع مقدس، گفت: در اوایل جنگ تحمیلی، ما در سطح راهبردی دچار غافلگیری شدیم؛ اما در سطح تاکتیکی نظیر نوع فرماندهی، سازماندهی، به‌کارگیری، طرح‌ریزی عملیاتی و اطلاعات، ارتش با وجود آسیب‌هایی که دیده بود و سپاه نیز با وجود اینکه از آمادگی و سازماندهی جنگی برخوردار نبود، به زودی اشراف اطلاعاتی و سازماندهی خود را به‌دست آوردند.

وی با تأکید بر لزوم واکاوی ابعاد ناشناخته جنگ در بُعد علوم و فناوری، و تبدیل این واکاوی‌ها از سطوح تاکتیکی تا سطوح عملیاتی و راهبردی به مفاهیم آموزشی اظهار داشت: امروز ۸۰ درصد از بدنه ارتش و سپاه را نیرو‌های جوان تشکیل می‌دهند.

سرلشکر صفوی با اشاره به چگونگی بهره‌گیری از تجارب و علوم و فنونی که در دفاع مقدس به‌دست آوردیم، تأکید کرد: باید با بهره‌گیری از این تجربیات، بدانیم که چگونه خودمان را برای دفاع همه‌جانبه در مقابل انواع تهدیدات نظامی و غیرنظامی که علیه کشورمان ممکن است، صورت بگیرد، آماده کنیم؛ البته شاید جنگ‌های آینده با جنگ‌های گذشته متفاوت باشد؛ اما تجربیات جنگ‌های گذشته در بسیاری از بخش‌های جنگ‌های آینده قابل بهره‌برداری است.

رئیس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی با تأکید بر ضرورت انتقال تجربیات جنگ‌های گذشته به جبهه مقاومت، بیان کرد: عمق دفاع استراتژیک جمهوری اسلامی ایران در مقابل تهدیدات رژیم صهیونیستی و آمریکایی‌ها، جبهه مقاومت است.

 

 

 

منبع: دفاع‌پرس

خواندن 5 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

یادداشت

 • آینده‌نگری و امید در مکتب امام خمینی (ره)

  امید به آینده یکی از ویژگی‌های مهم در رهبری الهی امام خمینی (ره) است؛ امیدی که منشا آن، نگرش قرآنی و عرفانی ایشان بود. ایمان سرشار و برخاسته از یقین، امام را در میدان مبارزه و قیام برای خدا امیدوار و هوشیار ساخته بود و به دنبال او، یک امت، امیدوار به راه افتاد.

  ادامه مطلب...
 • بسیج رکن حیاتی دفاع ملی

  آماده به کار بودن بسیج در همه میادین دفاع سخت و نیمه‌سخت و نرم در همه بخش‌های کشور و در مقابل حوادث مختلف و مقابله با فتنه‌های سیاسی امنیتی، عدم غافلگیری، هوشیاری کامل و حساس بودن نسبت به تهدیدات دشمنان، خط‌شکنی در میدان‌های خطرناک و استکبارستیزی از جمله کارکردهای بسیج بود.

  ادامه مطلب...
 • بسیجی یعنی علی علیه‌السلام

  اگر گذشتنِ از جان برای رهبر جانان بود، علی جانفداترین‌ سرباز گمنام در لیلةالمبیت‌های فراوان اسلام بود؛ اگر جنگ‌های مشرکان و منافقان و یهودیان علیه اسلام و قرآن بود، علی غیورترین‌ سردار دل‌های مسلمانان و والاتریند مدافع حرم قرآن بود؛ اگر خدمت‌رسانی به محرومان و نوازشگری یتیمان بود، علی کریم‌ترین خادمان‌امت در میان مردمان بود.

  ادامه مطلب...
 • نقش و کارکرد بسیج

  از زمانی که فرمان تشکیل ارتش ۲۰ میلیونی توسط امام خمینی (ره) صادر شد تاکنون این تشکل انقلابی و مکتبی در صحنه‌ها و عرصه‌های مختلف نقش و کارکردی مؤثر داشته است.

  ادامه مطلب...
 • به بهانه مرگ انسانیت

  تاریخ معاصر، حیران از حضور وحشیانه مِرکاواهای اهریمنی برای محاصره و شلیک به قلب بیمارستان‌هاست و صدای خس‌خس سینه‌های نوباوگان غریب غزه هنگام بارش تشعشعات فسفر سفید، در لابلای عربده‌های مستانه شیاطین صهیونیست، مجالی برای شنیده‌شدن نمی‌یابند.

  ادامه مطلب...

فرهنگ و هنر

cache/resized/4668876f105d7d5fd0fb083724deb898.jpg
«پسر تفتان» مستندی روایی از زندگی شهید «احمد ...
cache/resized/17f53d40c6ffdf1d7702fc6fb93ad229.jpg
کتاب درعا به قلم هاجر پورواجد، روایت خاطرات شهید ...
cache/resized/31474068c33998fb079d8e066f46036a.jpg
کتاب «بچه‌های چمران» مروری بر خاطرات رزمندگان ...
cache/resized/f3faac23d83b18fa3bcf4955dc5d71c4.jpg
آخرین روز از هفته کتاب و کتابخوانی است. حُسن ختام ...
cache/resized/13ba567f0f0cd10109e295f15bea54c7.jpg
رویداد هنر مسئله «شهید عزیز ما» همزمان با چهارمین ...
cache/resized/b53c257be057bef784ae6d9eaddefb12.jpg
کتاب «خط مقدم» اثر فائضه غفار حدادی که روایتی است ...
cache/resized/19d70b6701592ac6eff5d3ba30709466.jpg
کتاب تحسین‌شده «دختر شینا» به قلم بهناز ...
cache/resized/f86bd1baa0196623b2e2b9ac2045a807.jpg
کتاب «ماه‌ رخ» خاطرات سیده ماه‌ رخ حسینی که با 4 ...

مجوزها

Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Patterns for Boxed Version
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family